Gebelikle ilişkili hipertansif hastalarda urotensin 2 konsantrasyonları ve bozulmuş umbilkal ve uterin arter doppler indeksi ile ilişkisi
Comparison of imparied doppler indexes with urotensin -2 concentration of plasma in pragnancy related hypertensive patient
  1. Tez No: 242593
  2. Yazar: MEHMET KADRİ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ADALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Preeklampsi, insan gebeliklerini komplike eden, daha çok primigravid gebelerde izlenen, geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülen, maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin en önde gelen nedenlerinden olan bir multisistem hastalığıdırHastalığın gebeliğin hangi evresinde başladığı ve gidişi fetomaternal morbidite ile yakından ilişkilidir. Patolojik süreci başlatan ve dolayısıyla patolojiyi ortadan kaldıracak ya da bozulmuş olan dengeyi yerine koyacak definitif tedavi bilinmediğinden geçmiş tecrübelere dayanarak antikonvulsif ve antihipertansif tedavi; anne ve bebek hayatının tehlikeye girdiği durumlarda ise doğum, hastalığın tanımlanmasından günümüze uygulanan standart tedavi olmuştur. Tüm bu nedenlerle gebeliği preeklampsi ile komplike olacak gebeleri önceden tanıyabilmek için markerlar bulunmaya çalışılmış, günümüze kadar yapılmış olan birçok araştırmaya rağmen halen hastalığın gelişimi öngörebilecek yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip belirteçler tespit edilememiştir. Preeklampsi, patogenezi halen tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte, plasental mikrodolaşımdaki değişikliklerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Maternal spiral arterlerin yetersiz trofoblastik invazyonu, düşük dirençli uteroplasental dolaşım gelişiminde başarısızlık oluşturarak yetersiz plasentasyona neden olmaktadır. Ayrıca preeklampsinin patogenezinde ve klinik tablonun oluşumunda yaygın vazokonstrüksiyona bağlı olarak gelişen artmış sistemik vasküler direncin de rol oynadığı bilinmektedir. Ü- II güçlü bir vazokonstriktördür. Preeklampsinin patogenezinde rol oynayabilirBu çalışmadaki amacımız preeklampsili ve normal gebeler arasındaki U-II konsantrasyonlarını klinik bulgular ve perinatal sonuçlar eşliğinde karşılaştırmak ve preeklampsili hastalarada umbilikal ve uterin arter patolojik Doppler bulguları ile U-II seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is multisystem disease that is one of the leading causes maternal and fetal mortality - morbidity and complicates human pregnancies. it is usually seen in primigravid pregnants and more frequently seen in developing and under-developed countries.Presentation time of tha disease in pregnancy and its course is so related with fetomaternal morbidity. Since it is unknown what is the initiating event of the pathological process there is no definitive treatment to eliminate pathology or replace the disordered balance. Based on past experiences from identifying the disease until today, anticonvulsive and antihypertensive treatment and delivery in cases of life-threatining situations for mother and baby has become a standard treatment. Because of all of these reasons attempts have been done to find markers which will predict pregnancies that would be complicated. But in spite of all researches no spesific and sensitive markers have been found to date . Although pathogenesis of preeclampsia is not known clearly, it is considered that it is related with the changes in placental microcirculations. İnsufficient trophoblastic invasion of maternal spiral arteries causes inadequate placentation and thıs causes failure in development of low resistance uteroplacental circulation. In addition, increased systemic vascular resistance which develops as a result of generalised vasoconstruction, is known to also play a role in the pathogenesis and clinical presentation of preeclampsia. Urotensin is a strong vasoconstructor and can be associated with the pathogenesis of preeclamsia.The aim of our study is comparing urotensin 2 concentrations with clinical findings and perinatal results in normal and preeclamptic patients,and to investigate the relationship between levels of urotensin 2 and pathological doppler findings in umblical-uterin arteries in patients with preeclampsia.