Mesane ürotelyal kanseri nedeniyle hastanemizde radikal sistoprostatektomi yapılan hastalarda rastlantısal prostat adenokarsinom sıklığını tespit etmek, lokal-sistemik nüks açısından psa takibinin gerekliliğini araştırmak
The incidence of prostate adenocarcinoma in patients who underwent cystoprostatectomy for invasive baldder cancer and studying psa in patients for local-systemic recurrens
  1. Tez No: 493492
  2. Yazar: AHMET SELÇUK DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ: Mesane tümörü nedeni ile yapılan RSP operasyonunda patoloji materyallerinde insidental olarak prostat adenokanseri saptanma oranı literatürde %10 ile %70 arasında değişen oranlardadır. Literatürdeki bu farkın oluşma nedenlerinden biri prostat spesmeninin kesit arağılıdır. Kesit aralığı artıkça kanser saptanma oranları artmaktadır. Rastlantısal olarak saptanan prostat patolojilerinin çoğu küçük, lokalize, iyi diferansiye klinik önemsiz tümörler olduğuda bilinmektedir. Bu çalışmanın birincil amacı mesane ürotelyal kanseri nedeni ile RSP operasyonu yapılan hastalarda rastlantısal prostat adenokarsinom sıklığını araştırmak, eş zamanlı prostat adenoCa saptanan ve/veya saptanmayan hastalarda yani kanser tanısı atlanması muhtemel grupta lokal-sistemik nüks açısından 3 aylık PSA takibinin gerekliliğini araştırmaktır. İkincil amaç ise hastaların sağ kalım ve prognozu konusunda görüş bildirmekdir. MATERYAL-METOD: 2011 -2017 yılları arasında radikal sistoprostatektomi operasyonu yapılan daha önceden prostat adenokanser tanısı olmayana 89 hasta çalışmaya alındı. Hiçbir hastaya RSP öncesinde transrektal prostat biyopsisi yapılmadı. Sistektomi materyalleri 3 mm aralıklarla, prostat materyalleri ise 6 mm aralıkla değerlendirilmeye alındı. Patoloji sonuçlarının değerlendirilmesine ek olarak prostat sonucu ister benign gelsin, ister malign gelsin tüm hastalara en az 6 aylık PSA takibi uygulandı. Hastalar ortalama 22,7 ay takip edildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 89 hasta yaş ortalaması 62,8 olarak hesaplandı. 18 (%20,2) hastada eş zamanlı prostat adenokanser tespit edildi. İSUP sınıflaması göre 15 (%83,3) hasta evre 1, 2 hastanın (%11,1) evre 2, 1 (%5,6) hastanın da evre 3 olduğu tespit edildi. Operasyon öncesi PSA değerleri ortalama 2,06 ng/ml idi. Tüm hastalara PSA takibi uygulandı prostat patolojisi benign hiçbir hasta da PSA yüksekliği izlenmedi. PCa saptanan ve İSUP 3 grubundaki tek hastanın takibinde PSA yüksekliği izlendi. Prostat patolojisi benign gelenler ve malign gelen hastalar yaş, pre operatif PSA, mesane patolojisi, survey açısından karşılaştırıldı. Gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. SONUÇ: Prostat patolojisi benign olarak raporlanan hastalarda kanseri atlasak bile PSA yükselmesi olmadığı görüldü. Bu hastaların klinik önemsiz PCa ile yaşadığı zaten mevcut mesane tümörü açısından morbitidesi olan bu hastalarda surveyi etkilemediği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim : Specific to patients undergoing radical cystoprostatectomy, the reported rates of incidental prostate cancers are 10-70%. One of the reasons for this difference in the literature is the cross-section of the prostate specimen. Increasing rates of cross-sectional cancer detection rates. İncidentally prostate cancer is generally localized, well differentiated and have no clinical importance. The primary aim of this study was to investigate the incidance of incidental prostate adenocarcinoma in patients undergoing bladder urothelial cancer and RSP operation, to investigate the need for follow-up of three month PSA for local-systemic recurrence in patients with and without concomitant prostate adenoCA.The secondary aim is to report on survival and prognosis of the patients. Materials and Methods:: Between January 2011 and Ocak 2017, totally 89 invasive bladder urothelial carcinoma patients operated by cystoprostatectomy without the diagnosis of prostate adenocarcinoma preoperatively were included into the study. The pathological records of patients were analyzed retrospectively. Cystectomy materials were evaluated at 3 mm intervals and prostate materials at 6 mm intervals. In addition to evaluating all patients (prostate pathology results benign or malignant disease ) were followed up for at least 6 months with PSA. Results: The average age was 62,8 years. Prostate adenocarcinoma was detected in cystoprostatectomy materials of 18 patients (%20,2) . According to the ISUP classification, 15 (83.3%) patients were stage 1, 2 (11.1%) were stage 2, and 1 (5.6%) patients were stage 3. Preoperative PSA values were 2.06 ng / mL on average. PSA elevation was observed in any of the patients with PSA follow-up. Patients with benign prostate pathology and malignant disease were compared in terms of age, preoperative PSA, bladder pathology, and survey. There was no significant difference between the groups. Conclusion: None of the patients reported as benign prostate pathology had elevated PSA. It was thought that these patients did not affect surveillance in these patients with morbitidia in terms of the already existing bladder tumor with the clinically insignificant PCa.