Sıçanlarda kafes yoğunluğunun bazı önemli özelliklere etkileri
The effects of cage density on some important characteristic of laboratory rats
  1. Tez No: 242597
  2. Yazar: AKİFE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma laboratuvar sıçanlarının barındıkları kafeslerde hayvan yoğunluğu vehayvan başına düşen yaşama alanının döl verimi, canlı ağırlık ve bağışıklık gücüneetkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırma, Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi DeneyHayvanları Laboratuvarında yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini WistarAlbino ırkına ait, 6 haftalık yaşta 65 dişi ve 25 erkek olmak üzere toplam 90 adetsıçan oluşturmuştur.Araştırma konusu 2 farklı deneme halinde ele alınmıştır. Birinci denemede kafesyoğunluklarının etkisini araştırmak amacıyla, her kafeste hayvan başına 194.4 cm2alan düşecek şekilde kafesler düzenlenmiştir. Eş zamanlı ikinci denemede ise hergrupta eşit sayıda (2 dişi, 1 erkek) sıçan bulundurulmak koşuluyla yine 3 grupoluşturulmuş, ama bu gruplarda hayvan başına düşen yaşama alanınormal(194.4cm2/sıçan), dar (155.2cm2 /sıçan) ve geniş (259.2cm2 /sıçan) olacakşekilde ayarlanmıştır.Döl verimi yönünden I.denemede yavrulama büyüklüğü ( bir doğumda elde edilentoplam yavru sayısı ) gruplar arasında sırasıyla 7.95; 7.84; 8.58 adet ve canlı doğanyavru sayısı 6.96; 7.78; 8.42 adet ve yaşama gücü % 84.9; 94.1;98.1 (P0.05)olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the effects of cage density and cage space on reproductiontraits and immune system of laboratory rats. The research has been conducted inMinistry of Health, AnkaraExperiment was carried out in Education and Research Hospital?s Test AnimalsLaboratory. Totally 90 Wistar albino rats, which were 6 weeks of age, were used. 65of them were female and 25 of them were male. There were two differentexperiments. In the first experiment the aim was to investigate the effect of cagedensity. So that each cage was created to provide 194.4 cm2 cage space per rat. Inthe concurrent second experiment there were same numbers of rats in each cage (2females, 1 male) but in these groups the cage space per animal was arranged asnormal (194.4cm2/rat), narrow (155.2cm2 /rat) and large (259.2cm2 /rat).In the first experiment reproduction results among groups ; litter size were 7.95;7.84; 8.58 and alive litters were 6.96; 7.78; 8.42, survival rate was % 84.9; 94.1;98.1(P0.05) in numbers respetively.