Kobaylarda kloramfenikol ve florfenikol'ün elektrokardiyogram üzerine etkisi
The effect of chloramphenicol and florphenicol on electrocardiogram in guinea pigs
  1. Tez No: 242598
  2. Yazar: BURÇAN BEKTEMUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ŞİRELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada kobaylarda kloramfenikolün ve florfenikolün elektrokardiyogram üzerine etkileri incelendi.Araştırmada 250-350 gram ağırlığında, Dunkin Hartley albino, erkek kobaylar kullanıldı. Hayvanlar 10 adet kontrol grubu olacak şekilde incelendi. Çalışmada öncelikle kontrol grubu hayvanların elektrokardiyogramları çekildi. Daha sonra kloramfenikol ve florfenikol uygulanmak üzere her birinde 10 adet kobay bulunan 2 ayrı deney grupları oluşturuldu. Gruplara bir hafta süre ile her gün aynı saatte tek doz 20 mg/kg kloramfenikol intramuskuler ve 20 mg/kg florfenikol oral yol ile uygulandı. Bu süre sonunda hayvanların elektrokardiyogramları çekildi. Elde edilen elektrokardiyogram sonuçlarının incelenmesi sonrasında, P dalgası amplitüdü; kontrol grubunda (grup I) 0,185±0,011 mV, florfenikol grubunda (grup II) 0,215±0,017 mV ve kloramfenikol grubunda (grup III) 0,265±0,015 mV olarak elde edilirken III.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of chloramphenicol and florphenicol on electrocardiogram of guinea pigs were investigated.In the investigation, male Dunkin Hartley albino guinea pigs that weigh between 250 and 350 grams were used. Animals have been investigated in such a way that there are 10 control groups. At the study, first of all electrocardiograms of the control group animals have been recorded. After that, two different test groups were formed as 10 guinea pigs for each group in order to apply chloramphenicol and florphenicol. Single dose of 20 mg/kg of chloramphenicol intramuscular and 20 mg/kg of florphenicol orally have been applied to the groups at the same time every day for one week duration. At the end of this period, electrocardiograms of the animals have been recorded.