Köpeklerin coxofemoral, genu ve tarsal eklemlerinde rastlanan travmatik lezyonların klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiologic evaluation of traumatic conditions of hip, stifle and hook joints of dogs
- Tez No: 242602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada art. coxae, art. genu ve art. tarsi'nin travmatik lezyonları ile ne sıklıkta karşılaşıldığının saptanması ve sağaltım amacı ile kullanılan bazı yöntemlerin sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı.Yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonucunda kalça veya diz eklemlerinde travma kaynaklı lezyon tanısı konulan 21 köpek çalışmanın materyalini oluşturdu. Bu çalışma döneminde tarsal ekleme ilişkin travma kaynaklı herhangi bir lezyon gözlenmedi.Çalışmada kalça eklemini etkileyen coxofemoral luksasyon ve acetabulum kırığı ve diz eklemini etkileyen LCA kopuğu, medial kollateral bağ kopuğu ve patella luksasyonu olgularının tercih edilen bazı yöntemler kullanılarak sağaltımı yapılmış, sonuçlar tartışılmıştır.Coxofemoral luksasyon sağaltımı amacı ile toggle pin fiksasyon ve eksizyon artroplastisinin, LCA kopuğu sağaltımı amacı ile lateral retinaküler stabilizasyon ve intra-artiküler stabilizasyon tekniklerinin kolaylıkla uygulandığı ve alınan sonuçların tatmin edici olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine the frequency of traumatic conditions of art. coxae, genu and tarsi and evaluation of the results of some procedures used for treatment of these conditions.Materials of this study were 21 dogs which were diagnosed with traumatic conditions of art. coxae or genu after clinical and radiographic evaluations. Any trauma originated problem of art. tarsi was not observed during the period of study.Coxofemoral luxations, acetabular fractures, LCA ruptures, medial collateral ligament ruptures and patellar luxations were treated by using treatments of choice and results were discussed.Toggle pin fixation and excision arthroplasty procedures for treatment of coxofemoral luxations and lateral retinacular stabilization and intra-articuler stabilization procedures for treatment of rupture of LCA are easy to apply and the results are satisfactory.