Beyaz peynir kalitesi üzerine rekonstitue süt kullanımının etkileri
- Tez No: 24262
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu araştırmada, düşük sıcaklık uygulanmış yağlı süttozunun rekonstitue halde ve değişen oranlarda ( % 20, % 40, % 50, % 60 ve % 100 ) süte ilavesinin beyaz peynir kalitesi üzerindeki etkileri, kontrol ( % 100 süt ) peynirlerle kıyaslanarak incelenmiştir. Rekonstitusyon oranı peynirlerin bileşimi üzerinde etkili olmuş, yüksek rekonstitusyon oranlarında peynirlerin su içeriğinin arttığı ve duyusal niteliklerinin bozulduğu gözlenmiştir. Bütün peynirlerde en iyi sonuçlar 90 gün olgunlaştırma ile elde edilirken, araştırma bulguları % 50 "den az olan rekonstitusyon oranlarının kabul edilebilir, nitelikte peynir üretimi için uygun olduğunu ortaya koymuştur. - xıv -AISTBACT In this research the effect of the use of low heat whole milk powder on white cheese quality used at different reconstitution percentages ( 20 %, 40 %, 50 %, 60 % and 100 % ) together with natural cow milk was investigated. Different reconstitution percentages affected the chemical compositions of the white cheeses and it was seen that the moisture tended to increase and the organoleptic quality tended to decrease with higher reconstitution percentages. As a result, the chemical and organoleptic quality of the cheeses produced with less than 50 % reconstitution percentages was comparable to the quality of cheese produced with 100 % whole cow milk at the end of 90 days pickling in brine. xv -