Ayvalık yağlık zeytin çeşidinde verim ve bazı kalite özelliklerine yapraktan gübre uygulamasının etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24263
  2. Yazar: AHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
- 65 - ÖZET Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölü münde 1990 yılı içerisinde, Körfez Bölgesi" nde zeytinliklerde görülen beslenme dengesizlikleri poreblemini oluşturan etmen lerin saptanması ve bunların ortadan kaldırılabilmesi için a- gaçların yapraklarına çeşitli periyodlarda ilgili mineralleri püskürterek noksanlıkların giderilmesi ve bu uygulamaların meyve verim ve kalitesine olan etkilerinin araştırılması ama cıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada bitki materyali olarak Körfez Bölgesi önemli zeytin çeşidi olan Ayvalık yağlık zeytin çeşidi, gübreleme materyali olarak ta KNO3 ve üre gübresi kullanılmıştır. Bu gübreler ağaçlara meyve tutum döneminden itibaren l'er ay ara ile 2, 3 ve 4'er kez uygulanmıştır. KNO3 dozu % 1.5, üre dozu ise % 0.4* tür. Elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenmiştir: 1) KNO3 uygulaması yapılan ağaçların yaprak K kapsamları ile üre uygulaması yapılan ağaçların yaprak N kapsamlarında şahit ağaçlara göre artış tesbit edilmiştir. 2) Her iki gübre uygulaması sonucunda ağaçların verim mikta rında istatistiki açıdan önemli değişiklikler tesbit edi lememiştir. Buna ragmen, 3 kez KN03 (121 kg) ve 4 kez üre (133 kg) uygulaması yapılan ağaçlardaki verim miktarları şahit ağaçlara göre (107 kg) fazla olmuştur. 3) Meyvede en boy ölçümleri yapılmış buna göre en yüksek mey-70 control samples. The highest acidity values were determined in fruits of the thrice urea - treated trees. In KNO3 treated parcels, eventhough samples derived from twice KNO3 applied trees gave lower (0.700) acidty values than control (0.790), in general a slight increase was observed. The value obtained for control samples (0.790) ranked the lowest with in a comparison mad between the control and the urea treatments, where as, the second lo west if all the treatments are taken in to consideration.- 69 - 4) Hundred fruit weight values were also determined. The highest value was found in samples taken from trees treated either. 4 times with KN03 (378.61 kg) or 2 times with urea (338.56 kg). The lowest value (228.75 kg) was obtained on control trees. 5) Fruit flesh weight / pit weight ratios of the 4 times, KNO3 (3.69) or urea (3.98) treated trees exceeded all other variants. The lowest (2.95) was again in control samples. 6) The oil content (%) was found to be the highest in samples collected either from trees treated 3 times with KNO3 (19.48 % ) or 4 times with urea (18.11 % ). Control trees performed the lowest and ranked the lost among all treatments with 14.60 %. The oil content (%) of KN03 treated trees found to be higher than urea treated ones. 7) When the fatty acid composition of the extracted oil was examined, it was found that Oleic acid (%) decreased with nutrient spraying, where as, the percentages of Palmitic and Linoleic acid increase. The statistical analysis of the data proved that the percentages of other fatty acids did not change significantly by the tested nutrient solutions. The change in the Palmitic acid was also unsignificant in urea treatments 8) As the result of the treatments, the free acidity of the fruits from urea treated trees was found to exceed the
Özet (Çeviri)
70 control samples. The highest acidity values were determined in fruits of the thrice urea - treated trees. In KNO3 treated parcels, eventhough samples derived from twice KNO3 applied trees gave lower (0.700) acidty values than control (0.790), in general a slight increase was observed. The value obtained for control samples (0.790) ranked the lowest with in a comparison mad between the control and the urea treatments, where as, the second lo west if all the treatments are taken in to consideration.- 69 - 4) Hundred fruit weight values were also determined. The highest value was found in samples taken from trees treated either. 4 times with KN03 (378.61 kg) or 2 times with urea (338.56 kg). The lowest value (228.75 kg) was obtained on control trees. 5) Fruit flesh weight / pit weight ratios of the 4 times, KNO3 (3.69) or urea (3.98) treated trees exceeded all other variants. The lowest (2.95) was again in control samples. 6) The oil content (%) was found to be the highest in samples collected either from trees treated 3 times with KNO3 (19.48 % ) or 4 times with urea (18.11 % ). Control trees performed the lowest and ranked the lost among all treatments with 14.60 %. The oil content (%) of KN03 treated trees found to be higher than urea treated ones. 7) When the fatty acid composition of the extracted oil was examined, it was found that Oleic acid (%) decreased with nutrient spraying, where as, the percentages of Palmitic and Linoleic acid increase. The statistical analysis of the data proved that the percentages of other fatty acids did not change significantly by the tested nutrient solutions. The change in the Palmitic acid was also unsignificant in urea treatments 8) As the result of the treatments, the free acidity of the fruits from urea treated trees was found to exceed the70 control samples. The highest acidity values were determined in fruits of the thrice urea - treated trees. In KNO3 treated parcels, eventhough samples derived from twice KNO3 applied trees gave lower (0.700) acidty values than control (0.790), in general a slight increase was observed. The value obtained for control samples (0.790) ranked the lowest with in a comparison mad between the control and the urea treatments, where as, the second lo west if all the treatments are taken in to consideration.