Bazı dezenfektanların etçi piliç üretim kümeslerindeki antimikrobiyal etkinliklerinin araştırılması
The antimicrobial activity research of some disinfectants in poultry houses
- Tez No: 242628
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin etçi piliç üretim kümeslerinde kullanım için tasarlanmış ve yoğun olarak kullanılan iki formüle dezenfektanın işletme koşullarındaki mikroorganizmalar üzerindeki etkinliklerinin ön yıkama şekline göre belirlenmesi amaçlanmıştırÇalışma kapsamında Türkiye entegre etçi piliç üretiminin en yoğun olarak yapıldığı bölgelerin başında gelen Bolu ili ve çevresinde üretim faaliyeti gösteren bir entegre firmaya ait birbirleriyle aynı ölçülere ve teknik özelliklere sahip 8 adet üretim kümesinde önceden belirlenen noktalardan toplanan 1200 örnek svab yöntemi ile alındı. Toplam canlı aerofilik mezofilik bakteri ve koliform bakteri sayılarının tespit edilmesi amacıyla hazır besi yerlerine ekim ve inkübasyon işlemleri gerçekleştirildi. Ardından inkübasyon sonucunda sayılan koloniler kayıt altına alınarak, veriler istatistik yöntemler ile değerlendirildi. Sonuç olarak kümesler, ön yıkama şekilleri, noktalar, dönemler, dezenfektanlar ve kullanım dozları, kesim öncesi performans değerlerinin karşılaştırılması ile ortaya çıkan tablo ve grafikler yorumlanmaya çalışıldı.Kontrol noktalarından kaba temizlik sonrası alınan örneklerdeki toplam canlı aerofilik mezofilik bakteri sayılarının 102 ile 1014 düzeyleri arasında, koliform bakteri sayılarının ise 101 ile 1012 düzeyleri arasında değiştiği belirlendi. Ön yıkama sonrası alınan örneklerdeki toplam canlı aerofilik mezofilik bakteri sayılarının 101 ile 1011 düzeyleri arasında, koliform bakteri sayılarının ise
Özet (Çeviri)
Two formulated disinfectant used frequently and planned for use in broiler production poultry house in Turkey were aimed to determine their activities on microorganisms in operating conditions according to the prewashing form.In this study, 1200 specimen by svab method was obtained from previously determined points in 8 production poultry houses with similar size and technical features belonging to an entegrated poultry firm making production in city of Bolu and around leading broiler production in Turkey. Culture and incubation processes in selective media were implemented to determine the numbers of total valuable count (TVC) and koliform bacteria. After the incubation period, the colonies were counted and corresponding data were analyzed by statistical methods. As a result, table and graphics determined by comparing the values of poultry houses, prewashing forms, points, periods, disinfectants and dosages were presented.It was determined that the number of TVC was varied between 102 to 1014 and the number of koliform 101 to 1012 in specimens obtained from the control points after rough cleaning. After prewashing it was found that the number of TVC varied between 101 to 1011 and the number of koliform