Ayvalık yağlık zeytin çeşidinde yapraktan gübre uygulamasının verim ve bazı kalite özelliklerine etkisi üzerine bir çalışma
Effects of foliar fertilizatidn to on the yield and quality for the 'Ayvalık Yağlık' olive
  1. Tez No: 85653
  2. Yazar: ÖMER SÜHA TUZLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET AYVALIK YAĞLIK ZEYTİN ÇEŞİDİNDE YAPRAKTAN GÜBRE UYGULAMASININ VERİM VE BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA TUZLACI, Ömer Süha Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Kadir MENDİLCİOGLU Ağustos 1999, 5& sayfa Bu çalışma, Balıkesir'in Gömeç ilçesinde Ayvalık Yağlık zeytin çeşidinde yapraktan gübrelemenin verim ve kalite üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Ayvalık Yağlık zeytin çeşidinde Mart, Temmuz ve hem Mart hem de Temmuz dönemlerinde yapraktan % 3'lük KNO3 uygulamalarının verim, meyve en-boy ölçüleri, çekirdek en-boy ölçüleri, 1 00 meyve ağırlığı, kilogramdaki meyve sayısı, meyve eti ağırlığı/çekirdek ağırlığı oranı ve % yağ miktarı değerlerine etkileri incelenmiştir. Çalışma sonunda, uygulamaların, 100 dane ağırlığı ve kilogramdaki meyve sayısı değerlerine etkisi olmadığı, verim, meyve eni ve boyu, çekirdek eni ve boyu ölçüleri, meyve eti ağırlığı/çekirdek ağırlığı oranı ve % yağ miktarı değerlerine önemli etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Sözcükler : Ayvalık Yağlık Zeytin çeşidi, yapraktan gübreleme, verim, kalite, uygulama zamanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF FOLIAR FERTILIZATION TO ON THE YIELD AND QUALITY FOR THE“AYVALIK YA?LIK”OLIVE TUZLACI, Ömer Süha MSc in Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Kadir MENDİLCÎO?LU August 1999^5.9 pages This Study, was used“Ayvalık Yağlık”Olive trees, was done to investigate effects of foliar fertilisation applications to on the yield and quality in Gömeç, in Balıkesir. In the study, was investigated effects of KN03 at level of 3%, applications to on the yield, fruit width and length, pit width and length, 1 00 fruit weight, fruits/kg ratio, fruit flesh/pit weight ratio and oil content (%) in March, July and March- July. End of the Study was found not significant effects of applications to 100 fruit weight and fruits/kg ratio but was found differences between applications to on the yield, fruit width and length, pit width and length, fruit flesh/pit weight ratio and oil content (%). Keywords :“Ayvalık Yağlık”, Variety of olive, foliar fertilization, yield, quality, time of applications