Hipogonadizm ve androjen eksikliği semptomları olan erkeklerde mesterolon kullanımının etkileri
Effects of mesterolon therapy in men with symptoms of androgen deficiency and hypogonadism
- Tez No: 242686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mesterolon oldukça eski bir molekül olmasına karşın biyolojik etkileri iyi anlaşılmamış bir androjen preparatıdır. Diğer androjenlere göre karaciğer toksisitesinin olmaması, östrojene aromatize olmaması, gonadotropinleri suprese etmemesi ve toksik dozunun saptanamamış olması gibi önemli avantajları vardır. SHBG'ye yüksek afinite ile bağlanarak serbest testosteron fraksiyonlarını arttırır, SHBG düzeylerini baskılar. Anti-östrojenik etkileri vardır. Sperm sayısını arttırdığı için infertilitede kullanılmış ve kısmi faydaları gösterilmiştir. Bunun yanında prostat, lipid profili ve metabolik parametreler üzerine etkileri yeterince çalışılmamıştır. Dihidrotestosteron (DHT) benzeri etki yaptığı için prostat üzerine nötr bir etki yapması beklenmektedirBu çalışma ile, çalışma grubundaki erkeklerde mesterolon tedavisinin androjen eksikliği semptomları, hormonal ve biyokimysal parametreleri, kas kitlesi, kemik dansitesi ve prostat üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza total testosteronu düzeyi 300 ng/ml `nin altında olan veya Estradıol (E2) düzeyi 30 ng/ml'in üstü veya Sex Hormon Biding Globulın (SHBG) düzeyi 32 nmol/L'in üstü veya Prolaktın (PRL) düzeyi 20 ng/ml'in üstü olan hastalardan androjen eksikliğine bağlı semptomları için sorulan ADAM'S anket sorularına olumlu yanıt veren, toplam 34 erkek hasta alındıHastalara 2 ay süresince mesterolon 50 mg/gün tablet verildi. Hastalar, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında androjen yetersizliği semptomlarının varlığını ve şiddetini ölçmek için kullanılan toplam 17 soru içeren Aging Male Symptoms Questionnaire(AMS) formunu ve Uluslararası Prostat Semptom Skorlaması(IPSS) formunu doldurdular. Ayrıca hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrasında ki prostat volümleri ve kemik mineral dansiteleri (KMD), Radyoloji A.D.' nda ki usg cihazı ve kemik dansitometri cihazı kullanılarak ölçüldü. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası bioimpedans ölçümleri yapıldı. Hastaların serbest testosteron değerleri, tedavi öncesi ve tedavi sonrası alınan serumlarından RİA yöntemi ile çalışılarak ölçüldüTedavi öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılmasında paired t testi, değişkenler arasındaki korelasyonun analizinde ise Pearson korelasyon analizi kullanıldı ve p < 0,05 olması durumu istatistiksel farklılık olarak kabul edildiÇalışmaya yaş ortalaması 43 ± 12,176 (17-66) olan 34 hasta alındıHastaların 8'inde (%23,5) total testosteron seviyesi 300 ng/ml'ün altında, 30'unda (%88,2) estradiol seviyesi 30 ng/ml'un üzerinde, 14'ünde (%41,1) SHBG seviyesi 32 nmol/L'in üzerinde, 3'ünde (%8,8) prolaktin seviyesi 20 ng/ml'in üzerinde idiHastaların 2 aylık mesterolon tedavisi sonrasında; AMS'de azalma, prostat yakınmalarında azalma, prostat volümlerinde anlamlı olmayan azalma ve kemik dansitelerinde anlamlı olmayan artma, yağsız vücut kitlesinde artma, yağ kitlesinde azalma görüldü (sırayla p değerleri
Özet (Çeviri)
Effects of Mesterolon Therapy in Men with Symptoms of Androgen Deficiency and Hypogonadism. Internal Medicine Speciality Thesis, Yüzüncü Yil University Faculty of Medicine, Van, 2009.Mesterolone is a quite old molecule with little understanding of its biological effects. It has some unique properties such as lack of liver toxicity, no aromatization to estrogen, non- supression of gonadotropins and no defined toxic dose. It binds to SHBG with high affinity and decreases its levels hence increasing free fraction of testosterone. It has anti-estrogenic properties. It increases sperm counts, has some benefit in male infertility. Its effects on prostate, lipid and metabolic effects were ill-studied. Having dihydrotestosterone-like properties, It was supposed to have neutral effects on prostate.In this study, we aimed to investigate effects of mesterolone on androgen deficiency symptoms, hormonal and biochemical parameters, lean body mass, bone mineral density and prostat size and related symptoms. We enrolled male patients who have positive answers at ADAM?s questionnaire and having at least one of the following criteria: Serum testosterone level below 300 ng/ml, Sex Hormone Binding Glubulin (SHBG) above 32 mmol/L, prolactin above 20 ng/ml or estradiol above 30 ng/ml.After their written informed consent, they were given mesterolone 50 mg/day for two months. The patients were evaluated before and after the treatment using Aging Male Symptoms (AMS) and International Prostate Symptom Scoring (IPSS) questionnaires. Prostate volumes were measured by suprapubic ultrasonography and bone mineral densities of lumbar spine and femur neck were determined by dual X-ray absorptiometry in Radiology Department. Bioimpedence measurements were done using a bioimpedence analyzer. The hormones were assayed by an immunometric autoanalyzer (Abbott), except free testosterone which was measured by radioimmunoassay.In statistical analysis, paired-samples t test was used to determine the changes before and after the treatment. The correlations were analyzed using Pearson?s correlation analysis.