Hipogonad erkeklerde nonalkolik yağlı karaciğer sıklığı ve betatrofin seviyesi arasındaki ilişki
The relationship between nonalcolic fatty liver frequency and betatrophin level in hipogonad men
- Tez No: 644187
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Hipogonadizm, metabolik sendrom ve nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) ile yakın ilişki içindedir, ancak nedensel bağlantı net olarak bilinmemektedir. Bu nedenle biz bu çalışmada hipogonad erkeklerde NAYKH sıklığını ve betatropin seviyesi ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-60 yaş arasında, yeni tanı veya son 6 aydır androjen replasman tedavisi almayan 31 hipogonad erkek (Hasta grup1), en az 6 aydır androjen replasman tedavisi alan 30 hipogonad erkek (Hasta grup2) ve yaş, VKİ benzer 60 ögonad erkek (kontrol grubu) alındı. Tüm katılımcıların vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi ölçüldü. Laboratuvar parametrelerinden açlık plazma glukozu, açlık insülin değeri, karaciğer fonksiyon testleri, betatrofin seviyeleri, hormon ve lipid paneli ölçüldü. Ayrıca tüm katılımcıların hepatobiliyer ultrasonografisi yapılarak, karaciğerdeki yağlanma değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hasta grup1'de kontrol grubuna göre daha yüksek NAYKH sıklığı saptandı (sırasıyla, %64,5 ve %40, p=0,026). Ayrıca grupların laboratuvar verilerini kıyasladığımızda, alanin aminotransferaz (ALT) seviyeleri hasta grup1'de hasta grup2'ye göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde daha yüksekti (p=0,047).
Özet (Çeviri)
Aims: Hypogonadism, metabolic syndrome and nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) are in close relationship. But the causal link is not clear. Therefore, in this study, we aimed to evaluate the frequency of NAFLD in hypogonad men with betatrophin level. Materials and Methods: The study included 31 hypogonadal men (patient group1) between the ages of 18-60 who were newly diagnosed or who had not received androgen replacement therapy for the last 6 months, 30 hypogonadal men (patient group2) who received androgen replacement therapy for at least 6 months and 60 eugonadal men with similar body mass index (control group). Body mass index (BMI) and waist measurements of all participants were measured. Among the laboratory parameters, fasting plasma glucose, fasting insulin, liver function tests, betatrophin levels, hormone and lipid panel were measured. In addition, the fatty liver was evaluated by performing hepatobiliary ultrasonography to all participants. Results: In our study, a higher frequency of NAFLD was found in the patient group 1 compared to the control group. (64,5% and 40%, respectively, p=0,026). In addition, when we compared the laboratory data of the patient group and the control group, the alanine aminotransferase (ALT) levels were statistically significantly higher in patient group1 than patient group2.