Oral antikoagülan tedavi seyrinde kanama komplikasyonu ile gelen hastaların değerlendirilmesi
Evalutaion of patients complicated with bleeding during oral anticoagulant therapy
- Tez No: 242685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma warfarin kullanan ve tedavi seyrinde kanama komplikasyonuna ile hastanemize başvuran hastaların değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya Mart 2008 ? Mart 2009 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine oral antikoagülan kullanan ve kanama ile başvuran 27 si bayan 30'u erkek olmak üzere toplam 60 hasta dâhil edildi. Hastalarda yaş, cinsiyet, kullanım süresi (ay), kullanım dozu (mg/gün), takip sıklığı (gün), birlikte kullandığı ilaçlar, kanama lokalizasyonu, verilen tedavi, kan replasman sayısı ve kanamanın kontrol altına alınma süresi ve ayrıca geliş INR, PT, aPTT bakıldı. Hastalar majör, minör ve fatal kanama tipi olarak, İNR takibi düzenli ve düzensiz olarak, warfarin dışında ilaç kullanan hastaları varfarinin etkisini artıran ve etkisiz ilaç alan grup olarak sınıflandırıldı. Fotometrik yöntemle hemogram , clot based yöntemle PT, İNR, aPTT çalışıldı. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede Spearman korelasyon analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede ise iki yönlü tablolarda Ki-kare testi yapıldı.Hastaların yaş ortalamaları 53.08±17,19 (18?85) idi. Hastaların ortalama warfarin kullanım süresi 21,8 ± 32,4 ay (0,5?156) , oratalama İNR takip süresi 37,7 ± 66,8 gün (3?390) idi.Hastaların varfarin kulanım nedenleri: Kardiyak kapak replasmanı (n=30), vasküler tromboz (n=3), derin ven trombozu (n=4), kardiyak tromboz (n=5), atriyal fibrilasyon (n=13), pulmoner empoli (n=1) idi. Hastaların ortalama warfarin kullanım dozu 5,1 mg/gün idi.Çalışmamıza katılan hastalar en sık üst gastrointestinal kanama % 33,3 (20) bunu sırasıyla mukozal kanama % 21,7 (13), üriner sistem kanaması % 13,3 (8), intraabdominal kanama % 10 (6), vajinal kanama % 10 (6), intrakraniyel kanama % 5 (3), alt gastrointestinal kanama % 3,3(2), perikardiyal kanama % 1,7 (1) ve kas içi hematom % 1,7 (1) tespit edildi.Hastaların kanama başvuru esnasında bakılan ortalama Hb değerleri 9,3 ± 3,0 gr/dl (3,6?16,6), ortalama Htc değerleri % 27,5 ± 8,8 (10,9?45,9) idi. Hastaların ortalama geliş İNR değerleri 13,4 ± 14,8 (1,3?50)idi.Olguların 27 (% 44,5)'i majör kanama, 32 (% 55)'ü minör kanama ile geldi. Olguların 2 (% 3,3)'si fatal kanama nedeniyle kaybedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the patients admitted to our hospital with bleeding complications during the course of warfarin therapy.60 patients (27 female, 30 male) were enrolled into the study who admitted to Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine Hospital with bleeding during oral anticoagulant therapy between March 2008 and March 2009. The patients were evaluated according to their age, gender, duration of the therapy (months), the doses (mg/day), follow-up periods, co-administered drugs, bleeding localization, treatments, amount of blood transfusions, duration of bleeding, and PT, INR and aPTT. Spearman correlation analysis used for continuous variables and categoric variables were analysed using Chi-square test.Mean age was 53.08±17,19 (18?85).Mean duration of anticoagulant use was 21,8 ± 32,4 ay (0,5?156), mean INR follow-up duration of was 37,7 ± 66,8 (3?390) days.The warfarin indications were cardiac valve replacement (n=30), vascular thrombosis (n=3), deep venous thrombosis (n=4), cardiac thrombosis (n=5), atrial fibrillation (n=13), pulmonary embolism (n=1). Mean warfarin dose was 5,1 mg/day.The most frequent bleeding was upper gastrointestinal (33,3%, n=20), followed by mucosal bleeding (21,7%, n=13), urinary system bleeding (13,3% , n=8), intraabdominal hemorrhage (10%, n=6), vaginal bleeding (10%, n=6), intracranial hemorrhage (5%, n=3), lower gastrointestinal bleeding (3,3%, n=2), pericardial hemorrhage (1,7%, n= 1) and intramuscular hematoma (1,7%, n=1).At the admission mean hemoglobin was 9,3 ± 3,0 g/dl (3,6-16,6), mean hematocrit was 27,5% ± 8,8 (10,9?45,9) and mean INR was 13,4 ± 14,8 (1,3?50).Twenty seven (44,5%) of patients had major bleeding, 32 (55%) had minor bleeding. Two patients (3,3%) died of fatal bleeding.