Propolisin kırık iyileşmesi ve oksidanantioksidan sistem üzerine etkisi (Deneysel çalısma)
The effects of propolis on fracture healing and oxidantantioxidant systems (An experimental study)
- Tez No: 242730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kırık olusturulan rat femurlarının intramedüller Kirshner (Kr) teli ile tespiti sonrasıkırık iyilesmesi ve oksidan-antioksidan sistem üzerine propolisin etkisiMateryal ve metod: 32 adet Sprague-Dawley cinsi ratlar rasgele dört gruba ayrıldı. Tümratların sağ femurlarında kırık olusturulup intramedüller Kr teli ile tespit edildi. K3 ve K6olarak isimlendirilen iki grup kontrol grubu, PO3 ve PO6 olarak isimlendirilen iki grup iseçalısma grubu olarak belirlendi. PO3 ve PO6 grublarına islem sonrası birinci günden itibarensakrifikasyona kadar propolisin %30'luk propilen glikol özütü 0,2 mg/kg/gün dozundaverildi. K3 ve PO3 üçüncü haftada, K6 ve PO6 altıncı haftada sakrifiye edildi. Sakrifikasyonisleminden önce tüm deneklerden biyokimyasal inceleme için (MPO, SOD, MDA ve totalglutatyon) kan alındı. Deneklerin femurlarının sakrifikasyon öncesi DEXA ve x-raygörüntüleri alındı. Tüm deneklerin sağ femurları sakrifikasyon sonrası alınarak deneklerinyarısından histopatolojik inceleme yapıldı, geri kalan yarısından da antioksidan parametrelerçalısıldı.Bulgular: Kırık iyilesmesinin değerlendirilmesinde kullanılan DEXA değerleri K3grubunda 0,147 g/cm², K6 grubunda 0,155 g/cm², PO3 grubunda 0,180 g/cm², PO6grubunda 0,196 g/cm² olarak elde edilmistir. X-ray sonuçlarına bakıldığında K3 grubunda12, K6 grubunda 15, PO3 grubunda 22, P06 grubunda ise 30 puan saptanmıstır.Histopatolojik değerlendirmede median değer K3 grubunda 6, K6 grubunda 7,5, PO3grubunda 8, PO6 grubunda ise 9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this experimental study is to evaluate the effects of propolis on bonefracture healing and oxidant-antioxidant systems on femur fractured rats which were fixedwith Kischner wire.Materials and methods: In this study 32 rats were used. The enquetees were divided into 4study groups. All rats? right femur were fractured and fixed with Kr wire intramedullary.The half of the rats were sacrified at third week and the rest sacrified at sixth week. K3 andK6 groups were defined as control groups and PO3 and PO6 as study groups. The studygroups were medicated with dosage of 0,2 mg/kg/day propolis extrees (30% of propilenglicol) orally from postoperatively first day to sacrification date. Before sacrification bloodsample were taken from all test subjects for biochemical analysis (MPO, SOD, MDA andtotal glutathione). DEXA and radiological graphics of all test subjects femur wereperformed. After the sacrification all rats? right femurs were extracted and half of them usedfor histopathological research and rest wereas used for antioxidant research.Results: DEXA values evaluating fracture healing were 0,147 g/cm² in K3 group, 0,155g/cm² in K6 group, 0,180 g/cm² in PO3 group and 0,196 g/cm² in PO6 group. X-ray valueswere 12 in K3, 15 in K6, 22 in PO3 and 30 points in PO6 groups. Histopathologic medianvalues were 6 in K3, 7,5 in K6, 8 in PO3 and 9 in PO6 groups.