Lokal antioksidan ajanların ratlardaki kemik iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of local antioxidant agents on bone healing of rats
- Tez No: 433337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı antioksidan özelliğe sahip propolis, üzüm çekirdeği ekstresi ve Ankaferd kanama durdurucunun ratlardaki kemik iyileşmesi üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 64 adet dişi erişkin, Wistar-Albino cinsi rat kullanıldı. Ratların kalvaryalarında 5mm'lik trefin frez ile standart kemik defektleri açıldı. Defektlerin içine defektle aynı boyutta jelatin sünger yerleştirildi. Defekt bölgesi, 16 denekte 0,5 ml serum fizyolojik (SF) ile (Kontrol grubu), 16 denekte 0,5 ml Propolis ile (Propolis grubu), 16 denekte 0,5 ml üzüm çekirdeği ekstresi ile (Üzüm grubu), 16 denekte 0,5 ml Ankaferd kanama durdurucu ile (Ankaferd grubu) irrige edildi. Ardından defektler primer olarak kapatıldı. Gruplardaki deneklerin yarısı 14. günde (Kontrol14, Propolis14, Üzüm14, Ankaferd14), diğer yarısı 28. günde sakrifiye edildi (Kontrol28, Propolis28, Üzüm28, Ankaferd28). Rat kalvaryalarından örnekler alınarak histopatolojik olarak incelendi. Propolis, üzüm çekirdeği ekstresi ve Ankaferd'in DPPH serbest radikali süpürme aktiviteleri ve toplam fenolik madde miktarları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study to investigate the effects of propolis, grape seed extract and Ankaferd blood stopper which are antioxidant products on bone healing of rats. Material and Method: We used 64 Wistar female rats were randomly divided into 4 groups. 5mm in diameter bone defects were created on the calvaria of the rats with trephine. Gelatine sponge was placed on the defect. Irrigation was performed on the defect area with 0.5ml SF in Control group, with 0.5ml Propolis in Propolis group, with 0.5ml grape seed extract in Grape group and with 0.5ml Ankaferd blood stoper in Ankaferd group. Then the defect was closed primarily. Half of the rats were sacrificed on 14th day (Control14, Propolis14, Grape14, Ankaferd14), the other half were sacrificed on 28th day (Control28, Propolis28, Grape28, Ankaferd28). Samples were collected from the calvaria of the rats and examined histopathologically. DPPH free radical scavenging activity and total phenolic content of propolis, grape seed extract and Ankaferd blood stopper were determined.