Asetik asit ile kolit geliştirilmiş sıçanlarda N-asetilsisteinin protein oksidasyonu üzerine etkisi
The effects of N-acetylcysteine on protein oxidation of acetic acid-induced colitis in rats
- Tez No: 242763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ESKİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızın amacı asetik asit ile kolit geliştirilmiş sıçanlarda N-asetilsisteinin (NAC) tam kan, plazma ve kolon dokusundaki protein oksidasyonu ile bazı antioksidan parametreler üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada 40 adet Wistar sıçan rastlantısal olarak 4 gruba ayrıldı. Çalışma grupları; kontrol (n=10), kolit (n=10), NAC1 tedavi (n=10) ve NAC2 tedavi (n =10) olarak belirlendi. Deneysel kolit modeli, kolit ve NAC tedavi gruplarındaki sıçanlara asetik asidin (pH 2.4, % 4) intrarektal olarak uygulanması ile oluşturuldu. Asetik asit uygulamasının ardından 24. saatte, NAC1 grubundaki sıçanlara 100 mg/kg/gün dozunda, NAC2 grubundakilere ise 500 mg/kg/gün dozunda NAC intraperitonal olarak enjekte edildi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, effects of N-acetylcysteine (NAC) on protein oxidation and antioxidant system parameters in the whole blood, plasma, and colonic tissues of acetic acid-induced colitis in rats were investigated. During this work 40 Wistar rats were divided randomly into four groups: control (n=10), colitis (n=10), NAC1 treatment (n=10) and NAC2 treatment (n=10) . Experimental colitis model was induced in colitis and NAC treatment groups rats by intrarectal administration of acetic acid (pH 2.4, 4 %). N-acetylcysteine was injected to NAC1 group rats (100 mg/kg) and NAC2 group rats (500 mg/kg) intraperitoneally, at the 24th hours after the intrarectal acetic acid administration.