Yaşa bağlı makula dejeneresansında fotodinamik tedavi ile kombine bevacizumab tedavisi
Photodynamic treatment combined with intravitreal injection of bevacizumab in the treatment of senile macular degeneration
  1. Tez No: 242784
  2. Yazar: YAKUP ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Yaşa bağlı makula dejeneresansında (YBMD) fotodinamik tedavi (FDT) ile kombine olarak intravitreal uygulanan vasküler endotelyal büyüme faktörü inhibitörü (anti-VEGF) tedavisinin etkinliğinin araştırılması.Metod: Çalışmaya Şubat 2006-Aralık 2008 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde eksüdatif tip YBMD'ye bağlı subfoveal ve jukstafoveal yerleşimli koroidal neovaskülarizasyon (KNV) tanısı konan 74 hastanın 84 gözünün muayene bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara FDT ile kombine intravitreal anti-VEGF (2,50 mg bevacizumab) uygulandı. İntravitreal bevacizumab (İVB) enjeksiyonu FDT ile aynı gün veya sonraki ilk hafta içerisinde ameliyathane şartlarında yapıldı. Hastalar tedaviden sonra 1. hafta, 1, 2, 3. aylarda ve daha sonraki dönemlerde ise belirtilen tarihlerde kontrollere çağrıldı. Bütün hastalara tedavi öncesi ve sonrası kontrollerde detaylı oftalmolojik muayene ve optik koherens tomografi (OKT) ile santral foveal kalınlık (SFK) ölçümleri yapıldı. Üçer aylık dönemlerde floresein anjiografi (FA) ve gerek görülen durumlarda indosiyanin yeşili anjiografisi (İSYA) çekildi.Bulgular: Ortalama takip süresi 16,91±7,37 aydı. Tedavi öncesi ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİGK) 0,85±0,43 logMAR, tedavi sonrası 12.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of photodynamic treatment (PDT) combined with intravitreal injection of vascular endothelial growth factor inhibitor (anti-VEGF) in treatment of senile macular degeneration.Material and methods: Chart rewievs of eighty four eyes of seventy four patient were assessed retrospectively who had the diagnosis of subfoveal or juxtafoveal choroidal neovascular membrane due to senile macular degeneration between Feb 2006 and Dec 2008. Patients were treated with PDT combined with intravitreal anti-VEGF (2,5 mg bevacizumab) injection. Anti-VEGF injections were applied within first weeks after PDT. Patients were examined in 1st week, 1st month, 2nd month, 3rd month and accordingly thereafter. All the patients had full ophthalmologic evaluation including macular thickness measurement with optical coherence tomography before and after treatment. Fundus fluoroescein angiography was performed with three months intervals and indocyanine green angiography was performed when necessary for each patient.Results: Mean follow up time was 16,91±7,37 month. Preoperative mean best corrected visual acuity was 0,85±0,43 logMAR. Postoperative mean best corrected visual acuities were 0,71±0,45 logMAR and 0,75±0,45 logMAR in 12 month and last control respectiely.