Batı ve orta Karadeniz bölgesi HLA dağılımı ve kronik böbrek yetmezliği ile HLA arasındaki ilişki
The distribution of HLA in the west Black Sea and Middle Black Sea region and the distributionship between chronic renal failure and HLA
- Tez No: 242785
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
En gelişmiş ülkelerde dahi son dönem böbrek yetmezliğinin etyolojisi çoğu kez tespit edilememektedir. İnsan lökosit antijenleri (HLA) 6. kromozomun kısa kolunda sentromere yakın bir yerde yerleşmiştir. HLA ile birçok hastalık arasında ilişki varlığı ortaya konmuştur. Çalışmamızda kronik böbrek yetmezliği ile HLA arasında olası bir ilişki varlığını ortaya koymayı ve bölgemizin HLA dağılımını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza 156 son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastası ve SDBY hastalığı bulunanlarla akraba olmayan, halen hastalıksız 216 kişi alındı. Bölgemizin HLA dağılımı ; A allellerinde A*02 %40.3 , A*24 %32.9 , A*03 %25 , B allellerinde B*51 %28.7 , B*35 %26.4 , B*44 %10.6 , C allellerinde Cw*07 % 38 , Cw*12 %28.7 , Cw*06 %22.2 , DRB1 allellerinde DRB1*11 %35.6 , DRB1*04 %26.9 , DRB1*13 %19.9 , DQB1 allellerinde DQB1*03 %63.4 , DQB1*06 %32.7 , DQB1*05 %36.6 şeklinde bir dağılıma sahipti. DRB3* bölgemizin %77.3' ünde DRB*4 %37.8' inde mevcuttuİstatistiksel olarak anlamlı kabul edilen değerler içersinde SDBY olan hastalarımızda HLA B*52 (P: 0.013) ve HLA B*58 (P: 0.016) daha düşük , HLA B*40 (P :0.018), HLA Cw*04 (P: 0.033), HLA Cw05 (P: 0.041), HLA DRB1*12 (P: 0.028), HLA DQB1*03 (P: 0.032) daha yüksek frekansda bulunmaktaydıBölgemizin HLA dağılımı diğer bölgelerin HLA dağılımına genel olarak benzemekteydi. SDBY hastalarımızın HLA dağılımlarında daha önce yapılan çalışmalarla çok farklı bulgularımızın olması nedeniyle bu konuda çalışmaların artırılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Even in most developed countries; the etiology of end stage renal disease often cannot be detected.Human leukocyte antigens was placed in the short arm of 6th chromosome near the centromere. Many disease have been identified with association between HLA. İn our study, we aim to execute the relationship between end stage renal disease and HLA and determine the HLA distribution in our region. İn our study we enrolled 156 patients with end stage renal disease and 216 healthy person who wasnt relative with end stage renal disease patient. We have found HLA distribution of our region; in the A allele A*02 %40,3 , A*24 %32.9 , A*03 %25 ; in the B allele B*51 % 28.7, B*35 % 26.4 B*44 %10.6; in the C allele CW*07 % 38, CW*12 %28.7, CW*06 %22.2; in the DRB1 allele DRB1*11 % 35.4, DRB1*04 %26.9, DRB1*13 %19.9;in the DQB1 allele DQB1 *03 % 63.4, DQB1*06 % 32.7, DQB1*05 %36.6İn our region patients; HLA B*52 (P: 0.013) and HLA B*58 (P: 0,016) allele frequency was significantly lower and HLA B*40 (P: 0.018), HLA CW*04 (P: 0.033), HLA CW*05 (p: 0.041), HLA DRB1*12 (P: 0.028), HLA DQB1*03 (P: 0.032) allele frequency significantly higher in end stage renal disease patientsHLA distribution of our region was generaly similar to other region. İn our study HLA distribution of end stage renal disease is different with HLA distrubition of previous study. So we think that there must be more number of studies on this subject.