Kamu ve özel eğitim kurumlarında beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin hizmet kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluating service quality of physical education and sports activities in public and private schools
  1. Tez No: 242809
  2. Yazar: MURAT İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Beden eğitimi ve spor faaliyetleri öğrencilerin gerek fiziksel gerekse de zihinsel olarak gelişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Okullarda sunulan bu faaliyetlerin kalitesinin geliştirilmesi yönünde yapılacak çalışmalar sunulan eğitimin kalitesini arttıracağı gibi öğrencilerinde başarı oranlarını artıracaktır.Bu çalışma ile, devlet okulları ve özel okullarda verilen beden eğitimi ve sportif faaliyetlerin birbiri ile karşılaştırılması ve bu faaliyetlerin kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca orta öğretim düzeyindeki öğrencilerin beden eğitimi ve spor faaliyetlerine ilişkin çeşitli görüşleri elde edilmeye çalışılmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bazı önemli bulgulara göre; gerek devlet gerekse de özel okullardan eğitim alan öğrencilerin beden eğitimi ve spor faaliyetlerinden algıladıkları performansın bu faaliyetlerden beklentilerinden daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin beden eğitimi dersleri dışında sportif faaliyetlerden çok fazla faydalanmadıkları da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical training and sports activities play an important role in students? mental and physical development. Studies aiming at improving the quality of such activities provided by schools will improve the educational quality as well as the success of students.This study aims at comparing physical education and sportive activities provided by state schools and private schools, and evaluate the quality of such activities. Moreover, it is tried to gather information about high school students? conception of physical education and sport activities.According to some important findings of this study, both state school and private school students? conception of performance in terms of physical education and sport activities has been found to be lower than their expectation from these activities. Furthermore,it is also observed that the students don?t make use of the sportive activities except for the physical education lessons.