9?12 yaş grubu çocuklarda 12 haftalık temel badminton eğitimi antrenmanlarının motorik fonksiyonları ve reaksiyon zamanları üzerine etkileri
The effects of the 12-week-period basic badminton education trainings on 9 to 12 year-old kids? motoric features and the reaction time
  1. Tez No: 242810
  2. Yazar: GÜL POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, badminton sporuna yeni başlayan 9-12 yaş grubu çocuklarda 12 haftalık badminton temel eğitimi antrenmanlarının onların bazı motorik fonksiyonlarına ve reaksiyon zamanlarına etkilerini ölçmektir.Araştırmaya, Malatya Merkez Toki İlköğretim Okulundan tesadüfî yöntemle seçilen, 9?12 yaş grubu (yaş 11,33 ± 1,145, Boy 1,48 ± 0,7714 cm, vücut ağırlığı 39,16 ± 7,04261kg) düzenli spor yapmayan 30 öğrenci gönüllü olarak alınmıştır. Antrenmanlara katılım kolaylığı sağlamak amacı ile tek bir ilköğretim okulu tercih edilmiştir. 30 kişilik öğrenci grubu tesadüfî yöntemle 15'er kişiden oluşan 2 gruba ayrılmıştır. I. Grup: Kontrol grubu ( KG )'nu oluştururken II. Grup: Badminton temel eğitim antrenman grubu (BG)'nu oluşturmaktadır. Badminton temel eğitim antrenman grubu (BG)'na 12 haftalık badminton temel eğitim antrenman programı uygulanırken, kontrol grubu öğrencileri (KG) 12 hafta boyunca düzenli aktiviteye alınmamıştır. Grupların 12 hafta başlangıcında ve sonundaki motorik fonksiyonlardan; baskın el kavrama kuvveti, sıçrama(dikey - yatay sıçrama) ve omurga esnekliği ile baskın el görsel reaksiyon zaman ölçümleri kaydedilmiştir. Ölçümlerde gruplar arası farklılığın istatistiksel analizi için (SPSS 13.0 paket programında) Independent sample t-testi, grup içi farklılığın istatistiksel analizi Paired-Samples t-test kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of 12-week- period basic badminton education on kids? (who have just began taking the badminton exercises) some motoric features and the reaction time.For this survey, 30 students, between 9-12 age 11,33 ± 1,145 , height 1,48 ± 0,7714 cm, weight 39,16 ± 7,04261kg, attending on Malatya Merkez TOKİ Primary School and volunteer for this investigation are chosen randomly. Only one primary school is used in order to obtain convenience for these trainings. The former 30-student-group is randomly divided into two groups that are formed by 15 students. The first group is formed by the students who regularly do exercises ? that is to say the Badminton Basic Education Training Group (BG). A 12-week period badminton basic education training program is applied to the Badminton Basic Education Training Group (BG). The second group is control group (CG) on the other hand; the students that do not do exercises didn?t attend to regularly any activities. Some of the motoric features of these groups: that is to say the measurements of the claw force, jump (vertical-horizontal jump), the reaction time and the flexibility of the spin and also the measurements of the height and weight of the groups are saved at the beginning and end of the 12-week-period.In these surveys independent sample t-test (in the SPSS 13.0 packet program) is used for the statistical analysis of the differences between groups and Paired-Samples t-test is applied for intra group differences.