KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümüne, Kasım 2004 ile Haziran 2009 tarihleri arasında başvuran ve ritm sorunu olan çocukların (Geriye dönük ve ileriye yönelik olarak) değerlendirilmesi
Retrospective and prospective evaluation of children with rhythm probmlems (Between November 2004-June 2009), admitted to Karadeniz Technical University Medical Faculty, Department of Pediatrics Division of Pediatric Cardiology
- Tez No: 242857
- Danışmanlar: PROF. DR. EMBİYA DİLBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Kardiyoloji Bölümü kayıtlarından Kasım 2004-Haziran 2009 tarihleri arasında ritim sorunu saptanan hastalar geriye dönük ve ileriye yönelik olarak incelendi.Çalışmaya aritmi saptanan 84 hasta alındı. Hastaların 57'ı erkek (% 67, 8), 27'si kız (% 32.2) olup ortalama yaşları 1 gün ile 18 yaş arasında (ortalama 6.4 ± 5.7 yaş) değişmekte idi. Hastaların 57'sinde (%67.8) supraventriküler taşikardi, 14'ünde (%16.6) ventriküler taşikardi, 6'sında (%7.1) primer atriyal taşikardi ve 7'sinde (%8.3) atriyoventriküler tam blok idi. Başvuru şikayeti yaş gruplarına göre değişmekle birlikte en sık başvuru yakınması çarpıntıydı.Supraventriküler taşikardili hastaların 38'i (%66.6) hastanemizde görüldüklerinde taşikardileri devam etmekteydi. Taşikardi hızları 180 atım/dakika ile 300 atım/dakika arasında değişmekteydi. Supraventriküler taşikardi tanısı alan hastalardan 33'üne taşikardiyi sonlandırmak amacıyla intravenöz adenozin tedavisi verildi. Bunlardan 29'unda bu tedavi ile taşikardi sonlandırıldı. Kliniği stabil olan dört hastaya ise taşikardiyi sonlandırmak amacıyla intravenöz amiodaron tedavisi uygulandı. Supraventriküler taşikardisi olan hastalardan 36'sına uzun süreli tedavide ilk ilaç olarak digoksin, 12'sine amiodarone, 4'üne de propranolol başlandı. Digoksin başlanan hastalardan 10 hastada taşikardi kontrolü amacıyla ilaç değiştirildi veya ikinci bir ilaç eklendi. İlk ilaç olarak amiodaron başlanan hastalardan onunda taşikardi kontrol altına alınırken iki hastaya ikinci ilaç olarak digoksin eklendi.Hastalarımızdan altısında primer atriyal taşikardi tespit edildi. Primer atriyal taşikardili hastalardan dördünde atriyal flutter, ikisinde ise atriyal fibroflutter mevcuttu. Primer atriyal taşikardi tanısı alan hastalardan beşinde aritmiye yatkınlık oluşturabilecek kardiyak patolojiler vardı. Aritmi kontrolü amacıyla bir hastaya amiodaron tedavisi, dört hastaya digoksin ile birlikte amiodaron tedavisi, bir hastaya ise amiodaron+digoksin+ ritmanorm dan oluşan üçlü tedavi verildi.Oniki hasta VT tanısı almıştı. Hastaların yedisinde altta yatan kardiyak patoloji vardı. Taşikardi kontrolü amacıyla hastaların tümüne amiodaron tedavisi başlandı. Taşikardileri kontrol altına alınamayan üç hastaya kardiyak defibrilatör implantasyonu yapıldı.Atriyoventriküler tam blok 7 hastada saptandı. Beş hastada konjenital atriyoventriküler tam blok, iki hastada ise ilerleyen yaşlarda atriyoventriküler tam blok tespit edildi.Çalışılan dönemde beş hastamız eksitus oldu. Bunlardan ikisi yenidoğan döneminde kollaps tablosu ile başvuran SVT'li hastalar idi. Yine, daha büyük yaşlarda ağır kifoskolyozu olan bir SVT ve dilate kardiyomyopatileri olan iki hastamız da kaybedildi
Özet (Çeviri)
In this study, patients who admitted with rhythm problems to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Cardiology clinic were evaluated and documented retrospectively and prospectively between November 2004 and June 2009.The study population consisted of 84 children who had arrhythmia. The patiens were 1 day-old and 18 years old (6.4 ± 5.7 years) and sixty of them (67.4%) were male and twenty-nine of them (32.6%) were female.Fifty seven patiens (67.8%) had supraventricular tachycardia (SVT), 14 patients had ventricular tachycardia (VT), six patients had (7.1%) primary atrial tachycardia (PAT) and seven patients had atrioventricular block. The request complaints were differently each old groups, nonetheless the most admittion complaints was palpitation.In thirty-eight (67.8%) patients who had SVT, tachycardia was continuing when admitted to hospital. Tachycardia rates was varying between 180 beats per minute to 300 beats per minute. Adenosine treatment was began to 33 of the patiens who had SVT for to terminated the tachycardia. In 29 of this patients, SVT was terminated. Four patients with SVT who clinically stable, was administered intravenous amiodarone treatment. Digoxin treatment was administered to 36 of patients, amiodarone treratment was began to 12 of patients and, propranolol was began four patients for long-term treatment of SVT. In ten patients who began the digoxin treatment, drug was changed or another drug added for tachycardia management. While tachycardia was getting under the control in ten patients who were began amiodarone treatment as the first drug, in two patients digoxin was added as second drug.Primary atrial tachycardia was determined in six patients. In this patients, four patients had atrial flutter, two patients had atrial fibroflutter. In five patients with primary atrial tachycardia, cardiac pathology was detected as predispozing to arrhythmia. Amiodarone treatment was administered to one patient, digoxin plus amiodarone treatment were administered to four patients, and digoxine plus amiodarone plus ritmonorm treatment was given to one patient for controlling to arrhythmia.Ventricular tachycardia (VT) was diagnosed to twelve patients. In seven patients with VT, underlying cardiac pathology was detected. Amiodaron treatment was began all patients with VT. Implantable cardioverter defibrillator was implanted to three patients with VT who their tachycardias couldn?t get under control.Atrioventrikular block was detected in 12 patient. In five patients were detected complete kongenital atrioventrikular block, in two patients were detected in following years complete atrioventrikular block.In period of this study five patients died. Two of them were patients with SVT and they were admitted with collapse in period of infant. One of them older than infancy period and had severe kyphoscoliosis, and two of them had dilated cardiomyopathy.