Sjögren sendromlu hastalarda sistolik ve diastolik kalp fonksiyonlarının klasik ve doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assessment of the systolic and diastolik heart functions by classical and tissue doppler echocardiography in patients with sjogren's syndrome
  1. Tez No: 242871
  2. Yazar: MEHMET DERYA DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sjögren sendromu (SS) egzokrin bezlerin kronik lenfositik infiltrasyonu ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Tıbbi literatür incelendiğinde, SS'nin kalp fonksiyonları üzerine olan etkisini inceleyen bir çalışma yoktur. Bu nedenle, SS'li hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarını incelemeyi amaçladık. Çalışmaya, SS tanısı ile takip edilen ve tümü kadınlardan oluşan 28 hasta alındı. 20 hasta Avrupa Amerika konsensus grup kriterlerine göre ?kesin SS? olarak sınıflandırıldı. Sekiz hasta ise 1993 Avrupa kriterlerine göre ?olası SS? olarak sınıflandırıldı. Hem hasta hem de kontrol grubu sistolik ve diastolik kalp fonksiyonları açısından, klasik (ejeksiyon fraksiyonu, E, A, E/A) ve doku Doppler (Sm, Em, Am, (E/A)m) ekokardiyografi ile değerlendirildi. Ortalama ejeksiyon fraksiyonu, kesin SS grubunda kontrol grubuna oranla daha düşük bulundu, ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmadı. Ortalama Sm değeri kesin SS ve kontrol grupları arasında benzerdi. Ortalama E değeri ve E/A oranı kesin SS grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde daha düşüktü. E/A oranı < 1 olan denek sıklığı, kesin SS grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde daha yüksekti. Kesin SS grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, ortalama Am değeri anlamlı olarak yüksek iken, ortalama (E/A)m oranı anlamlı düzeyde düşük saptandı. E değeri haricinde tüm ekokardiyografik ölçümler olası SS ve kontrol grubu arasında benzerdi. Sonuç olarak, SS'li kadın hastalarda diastolik kalp fonksiyonları, klinik düzeyde kalp yetmezliği belirtileri olmaksızın kötü yönde etkilenmiş görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Sjogren?s syndrome is an autoimmune disease characterized by chronic lymphocytic infiltration of the exocrine glands. To the best of our knowledge, left ventricle functions in SS patients have not been studied previously. We aimed to investigate the left ventricle functions in SS patients. Twentyeight women were included in the study. Twenty of them were classified as definite SS according to the European - American consensus criteria, and 8 of them were classified as probable SS according to the preliminary European criteria. We evaluated the diastolic and systolic left ventricle functions with classical (ejection fraction, E, A) and tissue Doppler (Sm, Em, Am) echocardiography. Mean ejection fraction was lower in the definite SS patients compared to the control group but this did not reach statistically significance. Mean Sm was similar between groups. Mean E value and E/A ratio were significantly lower in the definite SS patients when compared to the control group. Frequency of subjects who had E/A ratio