İdiyopatik maküler hol ve idiyopatik epiretinal membran olgularında 20 gauge ve 23 gauge pars plana vitrektomi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision of 20 gauge standart vitrectomy and 23 gauge transconjunctival suturless vitrectomy for idiopathic macular hole and idiopathic epiretinal membrane surgery
- Tez No: 242872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜRELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Temmuz 2007-Nisan 2009 tarihleri arasında görme keskinliği ve görme kalitesinde subjektif bozulma tanımlayan ve oftalmolojik muayene sonrası evre 3-4 İMH ve evre 1-2 İERM saptanan 61 hastanın 64 gözüne 20G ve 23G vitrektomi uygulanmıştır ve hastalar ameliyat sonrası prospektif olarak takip edilmişlerdir. Olguların oküler yüzey enflamasyonunu standardize etmek için oküler yüzey skorlama sistemi oluşturuldu. Hastaların postoperatif rahatsızlık hissine yönelik 1.ay anket ile değerlendirme yapıldı. Cerrahi başarı İMH'lerin kapanması ve İERM olgularında ilk 3 ay membran izlenmemesi olarak tanımlandı ve cerrahi başarı OKT ile konfirme edildi.20G grubundaki 30 hastanın 31 gözü içinde tanıların dağılımı; 12 İMH( %38,7) ve 19 İERM(%61,3), 23G grubundaki 31 hastanın 33 gözü içinde ise 11 İMH(%33,3) ve 22 İERM(%66,6) şeklinde idi. Yaş ortalaması 20G grubunda 60,0±10,5; 23G grubunda ise 64,4±8,1 idi. Ortalama takip süresi 20G grubu için 12,8±7,9 ay, 23G grubu için 11,5±4,1 ay idi. Çalışmaya dahil edilen olguların demografik özellikleri açısından 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Takip boyunca 20G İMH grubunda tek ameliyatla cerrahi başarı %83,3 ve 23G İMH grubunda ise cerrahi başarı %90,9'du. İMH hastalarında tek cerrahi sonrası başarı açısından iki grup arasında anlamlı bir fark görülmedi (p=0,59). 20G İERM ve 23G İERM gruplarının her birinde ilk 3 ay içinde cerrahi başarı %100 idi. 20G ve 23G grubunun her ikisinde de ciddi postoperatif hipotoni, koroid dekolmanı, vitreus hemorajisi veya endoftalmi görülmedi yalnız 20G grubunda 1 olguda retina dekolmanı gelişti. 23G olgularında postoperatif enflamasyonun ve subjektif hasta rahatsızlığının 20G grubuna göre daha az olduğu da tespit edildi. Cerrahi süreler açısından iki grup arasında anlamlı bir fark izlenmedi.Sonuç olarak çalışmamızda, 23G sütürsüz transkonjonktival vitrektomi ile 20G standart vitrektomi yöntemini karşılaştırılmış ve 23G vitrektominin İMH ve İERM olgularında konvansiyonel 20G vitrektomi kadar etkin ve güvenli, hasta konforu açısında ise 20G vitrektomiden daha üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between July 2007-April 2009 in Gazi University, School of Medicine, Ophthalmology Department in a prospective design. A total of 64 eyes of 61 cases with diagnosis of stage 3-4 idiopathic macular hole(IMH) or stage 1-2 idiopathic epiretinal membrane(IERM) were included in this study. 20G ve 23G pars plana vitrectomy were performed. Ocular surface inflammation was graded on a standardized scale. Postoperative discomfort and pain was assessed according to a questionnaire which was performed on the first postoperative month. Anatomical success was defined as hole closure for IMH cases and membraneless period of 3 months postoperatively for IERM cases and these were confirmed by OCT.There were 31 eyes of 30 cases in 20G group and the distribution of cases was 12 IMH(%38,7) and 19 IERM(%61,3); in 23G group there were 33 eyes of 31 cases of 11 IMH(%33,3) and 22 IERM(%66,6). The mean age was 60,0±10,5 years in 20G group and 60,0±10,5 years in 23G group. The mean follow-up time was 12,8±7,9 months and 11,5±4,1 months for 20G and 23G groups respectively. No significant differences were found between 2 groups for the baseline values. Macular hole closure rate after first surgery was %83 and %90,9 in 20G and 23G groups respectively and there was no significant difference between groups(p=0,59). Anatomical success rate for IERM cases was %100 for both groups. None of the patients in any of the groups had postoperative complications of severe postoperative hypotony, choroidal effusion, vitreous hemorrhage or endophthalmitis except only one eye in 20G group which was found to have retinal detachment. Postoperative ocular surface inflammation as well as subjective ocular discomfort and pain showed significantly lower values in 23G group compaired with 20G group. There was no statistically significant difference between overall surgical times.In conclusion, transconjunctival suturless 23G vitrectomy appears to be as effective and safe as conventional 20G vitrectomy in IMH and IERM surgeries. As an advantage 23G surgery offers improved patient comfort and less postoperative conjunctival inflammation.