Sigara içen ve içmeyen bireylerde insülin direnci
Insulin resistance in smokers and nonsmokers
  1. Tez No: 242876
  2. Yazar: EMEL ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İnsülin direnci, vücuttaki dokuların insülinin etkisine karşı duyarlılıklarında azalma olması durumudur. Obezite, ileri yaş, sedanter yaşam ve sigara içiciliği insülin direncinde artışa yol açan faktörlerdir. Çalışmamızda ileri yaş, obezite, yüksek kan şekeri ve hipertansiyonu olmayan kişilerde sigara içiciliği ile insulin direnci arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık.Materyal-Metod: Bu çalışmaya, Şubat 2009 - Temmuz 2009 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Dahiliye Polikliniğine başvuran 100 hasta ( 50 sigara içen, 50 içmeyen ) alındı. Hastaların bel/kalça oranı, vücut kitle indeksi, sistolik ve diyastolik kan basıncı, trigliserid, LDL kolesterol, HDL kolesterol, açlık kan şekeri, insülin, HbA1c ölçümleri yapıldı. HOMA değerleri hesaplandı.Bulgular: Her iki grup arasında vücut kitle indeksi, sistolik ve diyastolik tansiyon, trigliserid, LDL kolesterol, açlık kan şekeri, insülin, HbA1c ve HOMA değerleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Insulin resistance is the decrease sensitivity of tissues in the body to insulin effect. Obesity, advanced age, sedantary life and smoking are the factors leading to an increase in insulin resistance. In our study we aimed to evaluate the relationship between the insulin resistance and smoking in individuals without advanced age, obesity, high blood glucose levels and hypertensionMaterial-Method: We included in this study 100 patients (50 non-smoker, 50 smoker) who admitted to internal medicine outpatient clinic of Duzce University School of Medicine, from February 2009 to July 2009. Patients waist / hip ratio, body mass index, systolic and diastolic blood pressure, triglyceride, LDL cholesterol, HDL cholesterol, fasting blood glucose, insulin, HbA1c were measured. HOMA values were calculated.Results: Between both groups, body mass index, systolic and diastolic blood pressure, triglyceride, LDL cholesterol, fasting blood glucose, insulin, HbA1c and HOMA values were similar (p>0.05).