Sağlıklı yetişkinlerde sigara kullanımı ve egzersiz şiddetinin inflamatuar belirteçler üzerine etkileri
The effects of smoking and exercise intensity on inflammatory markers in healthy adults
  1. Tez No: 944965
  2. Yazar: BERK CAN KIZILYAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu kesitsel çalışma, sigara kullanımı ve düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı erişkin bireylerde inflamatuar, metabolik, solunumsal ve kas fonksiyonuyla ilişkili biyobelirteçler üzerindeki bağımsız ve etkileşimsel etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Toplam 80 katılımcı, sigara içme durumu (içen/içmeyen) ve fiziksel aktivite düzeyine (aktif/pasif) göre dört eşit gruba ayrılmış ve 2×2 faktöriyel bir tasarım uygulanmıştır. Tüm katılımcılarda hemogram, lipid profili, açlık kan şekeri, insülin, IL-1β, IL-6, CRP, fibrinojen ve albümin düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca spirometre (FEV₁, FVC, FEV₁/FVC), el dinamometresi ile kas gücü, ekshale karbonmonoksit (eCO) ve karboksihemoglobin (COHb) düzeyleri değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF), nikotin bağımlılığı ise Fagerström Testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study aimed to investigate the independent and interactive effects of cigarette smoking and regular physical activity on inflammatory, metabolic, respiratory, and muscular biomarkers in healthy adults. A total of 80 participants were classified into four equal groups based on smoking status (smoker/non-smoker) and physical activity level (active/inactive), using a 2×2 factorial design. All participants underwent laboratory testing including hemogram, lipid profile, fasting glucose, insulin, IL-1β, IL-6, CRP, fibrinogen, and albumin measurements. Objective assessments such as spirometry (FEV₁, FVC, FEV₁/FVC), handgrip strength via dynamometer, exhaled carbon monoxide (eCO) and carboxyhemoglobin (COHb) levels were performed. Physical activity and nicotine dependence were evaluated using the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) and the Fagerström Test for Nicotine Dependence, respectively.