Sıçanlarda oluşturulan deneysel peritoneal adezyon modelinde Seprafilm ve Lovastatin'in karşılaştırılması
Comparison of lovastatin and seprafilm on experimental created peritoneal adhesion model in rats
  1. Tez No: 242895
  2. Yazar: ERGİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Daha önce yapılan pek çok çalışmada postoperatif intraabdominal yapışıklıkları önlemede Seprafilm'in etkinliği kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın amacı HMG-KoA redüktaz inhibitörü Lovastatin'in etkinlik ve güvenilirliğini Seprafilm ile karşılaştırmaktır.Materyal Metod: Çalışmada ağırlığı 250-300 gram arasında değişen 32 adet Wistar-Albino tipi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak 8'er sıçanlık sham, kontrol ve iki adet çalışma gruplarına ayrıldı. Steril şartlarda 3 cm uzunlukta orta hat insizyon ile laparotomi yapıldı.Çekum ve ince barsaklar ile uterus sağ boynuzunda bistüri yardımı ile noktasal tarzda kanamalar oluşturacak şekilde abrazyon oluşturuldu. Bu işlem yapılırken sadece serozal yaralanma oluşturuldu.Grup 1 (n=8): Sham Grubu: Laparotomi sonrası çekum ,ince barsaklar ve uterus palpe edildi ve karın usulüne uygun kapatıldı.Grup 2 (n=8): Kontrol Grubu : Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce intraperitoneal 5 cc SF verildi.Grup 3 (n=8): Çalışma Grubu: Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce intraperitoneal 30mg/kg Lovastatin verildi.Grup4 (n=8): Çalışma Grubu: Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model uygulandıktan sonra karın kapatılmadan önce intraperitoneal 30x20 mm Seprafilm uygulandı.14 gün sonra sıçanlar letal doz pentobarbital ile öldürüldükten sonra sol paramedian insizyon ile laparotomi yapılıp adezyon gelişimi değerlendirildi. Bu amaçla yapışıklık şiddet skorlaması (Majuzi sınıflaması ) (Tablo 1) göz önüne alındı. Daha sonra histopatolojik değerlendirme için Zuhlke'nin mikroskopik klasifikasyonu (Tablo 2) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The effect of Seprafilm on preventing intraabdominal adhesions has been proven in many studies. The aim of this experimental study is to compare the effectiveness and reliability of Lovastatin and Seprafilm.Materials and Methods: Thirty two female Wistar-Albino rats weighing between 250 and 300 g were used in the study. Rats were divided into four grous as sham, control and two sudy groups which were containing 8 rats. Laparotomy was performed with 3 cm midline incision.In the study caecum, ileum and right corn of uterus was abraded and created bleeding points in style and only serosal injury was created with the help of lancet.Group 1 (n = 8): Sham Group: After laparotomy caecum, ileum and right corn of uterus was palpabled and abdomen was closed.Group 2 (n= 8) : Control Group : The experimental model was performed in this group of rats and 5 cc SP was given intraperitoneal before the closing abdomen.Group 3 (n=8) :Study Group: The experimental model was performed in this group of rats and 30 mg/kg lovastatin was given intraperitoneal before the closing abdomen.Group 4 (n=8) :Study Group : The experimental model was performed in this group of rats and 30x20 mm seprafilm was applied intraperitoneal before the closing abdomen.The rats were sacrificed with letal dose of pentobarbital and then left paramedian laparotomy was made and assessed development of adhesion. For this purpose, adhesion violence scoring (Majuzi classification) (Table 1) taken into consideration. Then, for histopathologic evaluation Zuhlke's microscopic classification (Table 2) was used.