6-18 yaş çocuklarda egzoftalmi referans değerleri
Egzophtalmia reference values in 6-18 years old children
  1. Tez No: 242896
  2. Yazar: TURGAY KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ ÜSTÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: 6-18 yaş Türk çocuklarında yaş ve cinse göre egzoftalmi referans değerlerini belirlemek.Metod: Bu kesitsel çalışmada veriler Türk çocuklarında Antropometrik Ölçülerin Belirlenmesi II (DAMTCA II) çalışmasından alınmıştır. İlk-orta-lisede okuyan yaşları 6 ile 18 arasında değişen toplam 4561 çocuk çalışma grubunu oluşturmaktadır (2525 kız 2036 erkek). Ölçüm için Hertel egzoftalmometresi kullanılmış, yaş ve cinse göre standart sapmalar (SD) hesaplanmıştır.Bulgular: Sağ ve sol göz protrüzyonu için 3, 5, 10, 25, 50, 75, 85, 90, 95, 97'nci persentiller; her yaş ve cins için ortanca ve SD hesaplandı. Yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmadan bakıldığında sağ göz protrüzyonu ortalaması 14,94 (1,90) mm; sol göz protrüzyonu 14,77 (1.88) mm idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To produce age and gender specific exophthalmia references for Turkish children aged 6-18 years old.Methods: This is a cross-sectional study. Data were obtained from the second study of the Determination of Anthropometric Measurements of Turkish Children and Adolescents (DAMTCA II). The study population was 4561 primary and secondary school students aged 6 to 18 years (2525 girls, 2036 boys). Hertel exophthalmometer was used and age and gender specific standard deviations (SD) and percentiles were calculated for eye protrusion.Results: The 3rd, 5th, 10 th, 25 th, 50 th, 75 th, 80 th, 85 th, 90 th, 95 th, 97 th percentiles of right and left eye protrusion, the mean and SD for each age and gender was calculated. Considering the total data without talking into account to the age and gender, mean right eye protrusion was 14,94 (1,90) mm; mean lefte eye protrusion was 14,77 (1,88) mm.