Sıçanlarda oluşturulan deneysel uterin horn adezyon modelinde düşük molekül ağırlıklı heparin ile oktreotidin karşılaştırılması
Comparison of low molecular weight heparin and octreotide in an experimental rat uterine adhesion model
  1. Tez No: 301230
  2. Yazar: ÖZGÜÇ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Düşük molekül ağırlıklı heparinin (DMAH) postoperatif yapışıklık gelişmesini önleyici etkinliği daha önce yapılan çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.Yine Growth hormon(GH) üzerinden etki ederek Insulin like growth faktör(IGF-1) inhibisyonuyla inflamatuar hücrelerin maturasyon ve migrasyonunu inhibe eden Octreotide'in yapışıklık önleyici etkisi yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.Bu çalışmada adezyon gelişiminin farklı basamaklarına etki eden Octreotide ve DMAH'in tek başlarına kullanıldıklarında ve kombine kullanım halinde ile adezyon oluşumunu önleyici etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır.Materyal ve metod: Çalışmada ağırlığı 250-300 gram arasında değişen 40 adet Wistar-Albino tipi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak 10'ar sıçanlık grup halinde kontrol ve üç adet çalışma gruplarına ayrıldı. Steril şartlarda 3 cm uzunlukta orta hat insizyon ile laparotomi yapıldı.Her iki uterin hornda antimezentrik yüzeye 8-10 adet unipolar koterle serozal iskemik hasar oluşturulup,antimezenterik yüzler 4/0 PDS sütürle karın ön duvarı peritonuna sütüre edilerek adezyon modeli oluşturuldu.Grup 1 (n=10): Kontrol grubu: Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model oluşturulduktan sonra tedavi uygulanmaksızın karın katları usulüne uygun olarak kapatıldı.Grup 2 (n=10): DMAH grubu : Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model uygulandıktan sonra karın katları kapatılıp 14 gün süreyle 50 U/kg DMAH intraperitoneal olarak verildi.Grup 3 (n=10): Oktreotid grubu: Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model uygulandıktan sonra karın katları usulüne uygun kapatılıp 14 gün süreyle 10 mikrogram/kg intramusküler oktreotid uygulandı.Grup 4 (n=10): Kombine Grup: Bu gruptaki sıçanlara adezyon oluşturmak için deneysel model uygulandıktan sonra karın katları kapatılıp intramusküler oktreotid ve intraperitoneal DMAH 14 gün boyunca uygulandı.14 gün sonra sıçanlar letal doz ketamin ile öldürülerek median insizyon ile laparotomi yapılarak adezyon gelişimi değerlendirildi. Bu amaçla adezyon şiddet ve yaygınlık skorlaması (Knightly ve Leach sınıflaması) göz önüne alındı(Tablo 1).
Özet (Çeviri)
Objective: Previous studies found that low molecular weight heparin (LMWH) reduces postoperative adhesion formation. Octreotide reduces inflamatory cells maturation and migration by inhibiting insulin like growth factor via growth hormone. Some studies showed that oktreotid also reduces postoperative adhesion formation. LMWH and oktreotid influence different stages of adhesion formation. The aim of this study was to investigate the effect of LMWH and octreotide on postoperative adhesion formation separately and in combination.Material and Methods: The study included 40 Wistar Albino rats weighing between 250-300g. They were randomised three study and one control groups. A laparatomy was carried out through a 3 cm midline incision in sterile condition.The antimesenteric surface of both uterine horns were traumatized in 8-10 spots with unipolar electrocautery to establish serosal ischemic injury. The uterine horn was then approximated to peritoneal sidewall with 4/0 PDS sutures.Group 1 (n=10) Control group: No therapy was applied after surgery in this group and the incision was closed.Group 2 (n=10) LMWH group: The animals of this group recived 50U/kg LMWH intraperitonally for 14 days after surgery.Group 3 (n=10) Octreotide group: The animals of this group recived 10 microgram/kg/day octreotide intramuscularly for 14 days after surgery.Group 4 (n=10) Combined group: The rats of this group recived both 10 microgram/kg/day octreotide intramuscularly and 50U/kg LMWH intraperitonally for 14 days after surgery.The animals were sacrificed by lethal dose ketamine 14 days after surgery and a midline laparatomy was carried out and abdominal cavity was inspected for the presence of adhesion. The classification of Knightly and Linsky was modified to grade the severity and extent of adhesions (Table 1-2).