Manyetik rezonans ve ultrasonografi ile karaciğer hemanjiyom tanısı alan hastaların Tc-99m-(V)DMSA ve in-vivo işaretli eritrosit sintigrafisi ile karşılaştırılması
Hepatic hemangiomas which diagnosed with magnetic resonance imaging and ultrasonography was evulated with Tc-99m-(V)DMSA and Tc-99m labeled erythrocytes scintigraphy
  1. Tez No: 242912
  2. Yazar: İLKER TAŞBENT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSOY KEKİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kavernöz hemanjiyom karaciğerin en sık selim tümörü olup toplumdaki prevalansı % 1-7 arasındadır. Çalışmamızın temel amacı, MR ve USG ile karaciğer hemanjiyom tanısı alan hastaların Tc-99m-(V)-DMSA ve in-vivo Tc-99m işaretli eritrosit sintigrafisi ile görüntülenme etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamıza 6'sı kadın 5'i erkek olmak üzere toplam 11 hasta (yaş ortalaması: 48,1±10.5 yıl, yaş aralığı 33-66 yıl); toplam 16 hemanjiyom dahil edildi. Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na yönlendirilen hastalara 7 ? 3 gün aralık ile Tc-99m-(V)DMSA ve in-vivo Tc-99m işaretli eritrosit SPECT'leri çekildi. Çalışmamıza dahil edilen toplam 16 hemanjiyomun 11'inde Tc-99m işaretli eritrosit akümülasyonu izlenirken (68,8%), 5 tane lezyonda ise Tc-99m işaretli eritrosit akümülasyonu izlenmemiştir (31,3%). Bu 11 hemanjiyomun 2 tanesi 3 cm'den küçük iken, kalan 9 tanesi ?3 cm olarak değerlendirilmiştir. Eritrosit akümülasyonu izlenmeyen 5 hemanjiyomun 2 tanesi 3 cm'den küçük, 3 tanesi ise ?3 cm olarak izlenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen 6'sı kadın 5' i erkek olmak üzere 11 hastada tespit edilen toplam 16 hemanjiyomun 8'inde Tc-99m-(V)DMSA tutulum izlenirken (50%) 8'inde izlenmemiştir(50%). Tc-99m-(V)DMSA tutulumu izlenen sekiz hemanjiyomun 2 tanesi 3 cm'den küçük, 6 tanesi ise ?3 cm olarak değerlendirilmiştir. Tc-99m-(V)DMSA tutulumu izlenmeyen hemanjiyomların ise 2 tanesi 3 cm'den küçük, 6 tanesi ise ?3 cm olarak değerlendirilmiştir.İşaretli eritrosit sintigrafisi ve 30. dk Tc-99m-(V)DMSA SPECT'i arasında istatistiksel olarak farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Çalışmamızda hemanjiyomların %50'sinde Tc-99m-(V)DMSA tutulumu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cavernous hemangioma is the most frequent benign tumour of the liver and its prevalence in the general population is in between 1% and 7 %.The main objective of our study was to evaluate the scanning efficiency of Tc-99m-(V)-DMSA and in-vivo Tc-99m labeled erythrocyte scintigraphy in patients who, using MRI and USG, had been diagnosed with liver hemangioma. The research was carried out on 11 patients, (six females and five males) with a mean age of 48.1±10.5 years. The age interval was between 33 and 66 years. In total 16 hemangiomas were included. The patients were evaluated at the Nuclear Medicine Department using SPECT marked with Tc-99m-(V)DMSA and in-vivo Tc-99m in the interval of 7 ? 3 days. In our study, out of 16 hemangiomas, Tc-99m marked erythrocyte accumulation was seen in 11 (68.8%); Two of them were smaller than 3 cm and while the other 9 was 3 cm or larger. In 5 hemangiomas, Tc-99m labeled erythrocyte accumulation was not seen (31.3%). In this group, 2 hemangiomas were smaller than 3 cm and three were 3 cm or larger. 16 hemangiomas were diagnosed in the total of 11 patients (6 females and 5 males). Tc-99m-(V) DMSA was accumulated in 8 hemangiomas (50%). Two of them were smaller than 3 cm and 6 were 3 cm or larger. Evident Tc-99m-(V) DMSA accumulation was not seen in the other 8 hemangiomas (50%). Two were smaller than 3 cm and 6 were 3 cm or larger. There was no statistical difference in between labelled erythrocyte scintigraphy and 30 min. Tc-99m-(V)DMSA SPECT (p>0,05). Our study showed that there was Tc-99m-(V)DMSA accumulation in % 50 of the hemangiomas.