Periton diyalizi hastalarında periton eşitlenme testi ile ekokardiyografik olarak değerlendirilen kardiyak fonksiyonlar arasındaki ilişki
Relationship between cardiac functions assessed by echocardiography with peritoneal equalization test in patients treated with periton dialysis
  1. Tez No: 242914
  2. Yazar: FATİH OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Periton diyalizi son dönem böbrek yetmezliğinde uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemi uygulayacak her hastaya periton eşitlenme testi uygulanır. Bu teste göre hastalar; yüksek, yüksek-orta, düşük- orta ve düşük geçirgen olmak üzere dört gruba ayrılırlar Yüksek geçirgen özelliğe sahip hastalarda ölüm riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Ölümlerin üzerinde en çok durulan nedenlerden birisi sıvı yüklenmesidir. Kronik volüm yüküne bağlı olarak yüksek geçirgen hastalarda ekokardiyografik bozukluklar beklenen bir durumdur. Amacımız; erişkinlerde periton geçirgenlik özellikleri ile ekokardiyografik olarak kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesidir.Hasta ve yöntemler: Yaş ortalaması 48±13 olan 154 SAPD hastası çalışmaya alındı. 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalarda M-mod, konvansiyonel Doppler ve doku Doppler görüntüleme yapıldı. 18 ay sonra 71 hastaya kontrol ekokardiyografi yapıldı.Bulgular: Gruplar arasında bazal karakteristik özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05).Yüksek geçirgen (H) grubunda 33(23 erkek), yüksek-orta geçirgen (HA) grubunda 64(41 erkek), düşük/düşük-orta geçirgen (L/LA) grubunda 57(28 erkek) hasta mevcuttu. 18 ay süren takip sonrası 26 hasta öldü [H grubu:8 (%24), HA grubu:15 (%23), L/LA grubu:3 (%3), p=0.021].Sistolik kan basıncı (SKB); H ve HA grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksekti (p0.05). Serum albümin ve sodyum düzeyi H grubunda, L/LA ve HA grubuna göre daha düşük bulundu (Albümin p=0.001, Sodyum p=0.01). Ekokardiyografik olarak sol ventrikül diyastol sonu çapları (LVDÇ), sol ventrikül arka duvar (LVPK) ve interventriküler septum (IVSK) kalınlıkları, ejeksiyon fraksiyonları (EF), sol ventrikül kitleleri (LVK) ve sol atriyum çapları (LAÇ) gruplar arasında farklı değildi (p>0.05). Sol ventrikül kitle indeksi (LVKİ), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVSÇ), E/Em oranı H ve HA gruplarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha büyük saptanırken L/LA grubu ile kontrol grubu arasında bu fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Object: Continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) is one of the therapies in end stage of renal failure (ESRF). Peritoneal Equlibrium Test (PET) is performed to all patients who received this therapy. Patients are classified to four groups as high, high-moderate and low-moderate and low permeable, according to this test. It is determined that death rates are increased in patients with high permeability peritoneum. One of the most established causes of deaths is volume overloading. Impaired echocardiographic findings dependent to chronicle volume loading is an acceptable condition in patients with high permeability. We aimed to evaluate relationship between peritoneal permeability and echocardiographic functions in adults.Methods: 154 patients treated with CAPD were enrolled to the study. The mean age was 48±13 year. The study included 30 healthy volunteers as control group. M-mode, conventional Doppler and tissue Doppler imaging were performed to all patients. Control echocardiographic evaluations were done to 71 patients after 18 months.Data: There were no differences in baseline characteristics between groups (p>0.05). There were 33 patients (23 male) in high-permeability (H) group, 64 patients (41 male) in high-moderate (HM) group, 57 patients (28 males) in low-moderate/low permeability (LM/L) group. 26 patients dead after 18 months of following [H group:8 (24%), HM group:15 (23%), LM/L group:3 (3%), p=0.021 ]. Systolic blood pressure was significantly higher in H and HM groups than control group (p0.05). Serum albumin and sodium levels were lower in H group than HM and LM/L group (Albumin p=0.001, Sodium p=0.01). No any significant difference was found in echocardiographic parameters such as left ventricular diastolic diameter (LVDD), left ventricular posterior wall thickness (LVPWT) and interventricular septum thickness (IVST), ejection fraction (EF), left ventricular mass (LVM) and left atrium diameter (LAD) within groups (p>0,05). Left ventricular mass index (LVMI), left ventricular systolic diameter (LVSD), E/Em ratio is higher in H and HM groups than controls but no differences were obtained between LM/L groups and controls.