Konjenital açık kalp ameliyatlarında perioperatif serum laktat ve kreatinin seviyelerinin postoperatif sonuçlarla korelasyonu
The correlation of peroperative serum lactate and cereatinine levels with postoperative results in congenital open heart surgeries
  1. Tez No: 242916
  2. Yazar: UĞUR GÖÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KEMAL SALİH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çocukların fizyolojisi erişkinlerin fizyolojisinden farklıdır. Özellikle organların gelişmişlik derecesi ve immunitelerinin erişkinlerden daha zayıf olması hastalıklarının ve uygulanan tedavilerinin de ayrı olarak incelenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Kardiyopulmoner bypass sırasında kullanılan sistemler, ilaçlar, ve elektrolitler normal fizyolojide değişikliklere neden olarak hücresel düzeyde metabolizma ve organ fonksiyonlarında değişikliklere neden olmaktadır. Çocuk hastaların açık kalp cerrahisindeki bu değişikliklere yanıtı kardiyopulmoner bypass'ın yan etkileri ve yapılan cerrahinin adaptasyonundaki zorluklara bağlı olarak daha ağır olmaktadır. Hastaların yoğun bakımda takiplerinde invaziv monitörizasyon, kalp monitörizasyonu ve sıvı dengesi takiplerinden yararlanılmaktadır. Konjenital kalp hastalarının operasyonları sonrası morbidite ve mortalite için güvenilir bir indikatör belirlemek zordur. Bizim amacımız kardiyopulmoner bypass sırasındaki değişiklikleri elde etmek ve konjenital kalp hastlarının cerrahi sonrası morbidite ve mortalitesini önceden doğru şekilde değerlendirebilmektirBu çalışmada 6 ay-12 yaş arası konjenital kalp hastalığı olan ve kardiyopulmoner bypass ile ameliyat edilen 30 hastanın preoperatif (Dönem 1:Anestezi uygulandıktan sonra), kardiyopulmoner bypass'ın soğuma fazının 5. dakikası (Dönem 2), kardiyopulmoner bypass'ın ısınma fazının 5. dakikası (Dönem 3) ve postoperatif yoğun bakımda 6. saatte(Dönem 4) arteryel kan örnekleri alınarak serum laktat ve kreatinin seviyeleri arasındaki ilişki arştırılmıştır.Araştırma ameliyat sonrası olaysız olarak taburcu edilen 26 hasta Grup I ve ameliyat sonrası yoğun bakımda 7.5, 9, 13, 18 inci saatlerde düşük kalp debisine bağlı multiorgan yetmezliği nedeniyle eksitus olan 4 hasta Grup II olarak alındı. Grup I'de laktat değerlerinin kardiyopulmoner bypass sırasında(Dönem 2, Dönem 3) yükseldiği ve yoğun bakımda düştüğü belirlendi. Kreatinin ölçümlerinde böyle bir özellik belirlenmedi. Ancak grup I ile grup II arasında laktat ve kreatinin değerleri arasında belirgin farklılıklar olduğunu saptadık. Laktat değerlerinin yükselmesi doku perfüzyon bozukluğuna bağlı oksijen düşüklüğü ve hücresel düzeyde anaerobik metabolizma sonucudur. Kreatininde yükselme ise doku perfüzyon bozukluğunun ileri evrede böbrekleride etkileyerek fonksiyon bozukluğuna neden olması sonucudurANAHTAR SÖZCÜKLER: Laktat, Kreatin, Konjenital kalp hastalığı, Mortalite,
Özet (Çeviri)
The physiology of children is different from that of adolescents. Especially the rate of the growth of their organs and their immunity?s being less strong than that of adolescents have pointed to the fact that their diseases and treatments should be examined separately. The systems, drugs, and electrolytes used during cardiopulmonary bypass bring about changes in the metabolism and organ functions at cellular level, causing changes in normal physiology as well. Child patients response to these changes taking place in the course of open heart surgery grows even more severe in relation to the side effects of cardiopulmonary bypass and difficulties in the adaptation of the surgery being performed. Invasive monitorisation, cardiac monitorisation and fluid balance follow-ups are used in intensive care follow-ups of the patients. In the aftermath of congenital patients operations, it is hard to determine a reliable indicator for morbidity and mortality. We aim to find the changes during cardiopulmonary bypass and to be able to correctly pre-evaluate the post-operative morbidity and mortality of congenital heart patientsIn this study, we took arterial blood samples from 30 congenital heart patients with a history of cardiopulmonary bypass at the preoperative phase (Episode 1: after the anesthesia has been applied), at the fifth minute of the cooling phase of cardiopulmonary bypass (Episode 2), at the fifth minute of the heating phase of cardiopulmonary bypass (Episode 3) and at the sixth hour during post-operative intensive (Episode 4), and increased the correlationbetween lactate and creatinine levels of these samples. 26 patients discharged uneventfully after the study-based surgery were admitted as Group I, and 4 patients who developed exitus due to multiorgan insufficiency resulting from low heart rate during the 7.5, 9, 13, 18. minutes of the intensive care were admitted as Group II. It was observed that the lactate values in Group I increased during cardiopulmonary bypass (Episode I, Episode II) and decreased during intensive care. However, we found salient differences between lactate and creatinine values in Groups I and II. The increase in lactate values stems from oxygen shortage caused by tissue perfusion impair and anaerobic metabolism at cellular level. The increase in creatinine, on the other hand, is the result of the tissue perfusion impair at a later phase leading to dysfunction in the kidneysKEY WORDS: Lactate, Creatinine, Congenital Heart Disease, Mortality, Morbidity