Betahistin Dihidroklorid, Ginkgo Biloba ve L-Karnitin'in akustik travma uygulanan sıçanların kokleası üzerindeki etkilerinin otoakustik emisyonla değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of Betahistine Dihydrocloride, Ginkgo Biloba and L-Carnitine on the cochlea of rats that has been applied acoustic trauma with otoacoustic emmision
- Tez No: 242917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KÖYBAŞI ŞANAL, YRD. DOÇ. AHMET EMRE SÜSLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gürültüye bağlı işitme kaybında(GBİK) meydana gelen koklear hasarın oluşumunda hipoksiye bağlı oksidatif stresin temel patolojik faktör olduğu uzun zamandan beri öne sürülmektedir. Bu varsayıma dayanılarak yapılan çalışmalarda GBİK proflaksisinde ya da tedavisinde etkili olabileceği düşünülen pek çok farmakolojik ajan denenmiş, fakat henüz klinik kullanım aşamasına gelinememiştir. Bu çalışmada iç kulak kan akımını arttıran ve/veya antioksidan etkiye sahip olan Betahistin Dihidroklorid, Ginkgo Biloba ve Asetil L-Karnitin'in oluşturulan bir hayvan modelinde akustik travmadaki proflaktik etkilerini ayrı ayrı olarak araştırmak amaçlandı. Çalışmamızda toplam 40 adet Sprague-Dawley cinsi erişkin dişi sıçan kullanıldı. Denekler dört gruba ayrılarak birinci gruba Betahistin Dihidroklorid, ikinci gruba Ginkgo Biloba, üçüncü gruba L-Karnitin ve dördüncü gruba salin solüsyonu 21 gün boyunca uygulandı; ardından tüm deneklere akustik travma uygulandı. Tüm deneklere farmakolojik ajan uygulaması öncesinde, sonrasında ve akustik travma uygulamasının hemen sonrasında olmak üzere toplam üçer kez DPOAE (distorsiyon ürünü otoakustik emisyon) ölçümleri yapıldı. Bulgular değerlendirildiğinde SNR değişkenleri için yapılan grup içi karşılaştırmada, Betahistin grubunda elde edilen tüm frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı(P>0,05); Ginkgo Biloba grubunda SNR2000 ve SNR6000 değişkenlerinde 1. ve 3. ölçümler arasındaki değerlerde istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı(P0,05).
Özet (Çeviri)
It has been long suggested that oxidative stress due to hypoxia is the main pathological feature in cochlear damage that occur in noise-induced hearing loss (NIHL). Several pharmacological agents for NIHL prophylaxis or treatment have been studied in different trials however these agents can not be used in clinical practise, currently. In the present study, we aimed to investigate prophylactic effects of Betahistine Dihydrocloride, Ginkgo Biloba and Asetyl L-Carnitine separately on acoustic trauma in an animal model. In our study, a total of 40 Sprague-Dawley mature female rats were used. The animals were divided into four groups. While first group was given Betahistine Dihydrocloride; second, third, and fourth group was given Ginkgo Biloba, L-Carnitine and saline solution respectively for a period of 21 days, which was followed by administration of acoustic trauma to all subjects. DPOAE (distortion product otoacoustic emission) measurements were performed three times to all subjects, before and after administration of pharmacological agents, just after administration of acoustic trauma. Results were evaluated statistically and each group in itself was compared for SNR variables, no statistically significant difference was found in Betahistine group in terms of all frequencies (P>0,05) whereas a statistical significant decrease was detected in Ginkgo Biloba group in terms of SNR2000 and SNR6000 at 1. and 3. assesment (P0,05).