Meniere hastalığının tedavisinde hiperbarik oksijen tedavisinin yeri
The place of hyperbaric oxygen therapy in the treatment of menière's disease
- Tez No: 243354
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Meniere hastalığı klinik olarak rekürren spontan vertigo atakları, fluktuan işitme kaybı, çınlama ve kulak dolgunluğuyla karakterizedir. Yüksek prevalansına ve getirdiği büyük yüke karşın henüz Meniere hastalığına yönelik yerleşik hale gelmiş kesin bir tedavi yoktur. Düşük tuzlu diyet, diüretikler ve betahistinden intratimpanik gentamisin ya da kortikosteroid enjeksiyonuna ve ameliyata kadar uzanan çok çeşitli tedavi stratejileri mevcuttur. Meniere hastalığının histopatolojik karakteristiğini endolenfatik hidropsun oluşturduğu varsayılmaktadır. Deneysel çalışmalar endolenfatik basınç artışının hem koklear hem de vestibüler fonksiyonlarda değişiklik yaptığını ortaya koymuştur. Tedaviye ilişkin klinik çabalar vertigo ataklarının azaltılması ve hatta atakların durdurulması, çınlamanın azaltılması ya da ortadan kaldırılması; bozulmuş vestibüler fonksiyonun ve işitme kaybının aynı seviyede korunması ve hatta geri çevrilmesi yönündedir. Biz bu çalışmamızda Meniere hastalığının tedavisinde hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliğini araştırdık.Çalışmamıza Amerikan Otolarengoloji Akademisi İşitme ve Denge Komitesinin 1995 yılı kriterlerine göre tanısı konmuş 40 unilateral Meniere hastası dahil edildi. Bu hastaların randomize edilmesi ile 20 hastaya HBO tedavisi verildi. 20 hasta da kontrol grubu olarak belirlenerek betahistin 24 mg (günde iki kez) ile tedavi edildi.Çalışmaya alınan hastalar 2 yıl boyunca izlenip tedaviye başladıkları andaki 15. gündeki ve 2 yıllık takip sonucundaki koklear ve vestibüler fonksiyonları değerlendirildi. Vestibüler fonksiyonları değerlendirmek için elektronistagmografi kullanıldı. Koklear fonksiyonlar ise saf ses odyometrisi ile değerlendirildi. Vertiginöz semptomlar Amerikan Otolarengoloji Akademisi İşitme ve Denge Komitesinin 1995 taslağına göre değerlendirildi. Tinnitus değerlendirmesinde ise Tinnitus Handikap İnventory Skalası kullanıldı. Tedavi öncesi ve sonrasında yapılan ölçümlerde, HBO tedavisi ile Meniere hastalarında işitme, vertigo ve tinnitus belirtilerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Meniere?s disease is characterized clinically by spontaneous vertigo attacks, fluctuating hearing loss, tinnitus and ear fullness. Meniere?s disease is the second most common cause of peripheral vertigo. Despite its high prevalance and its high economic burden, there is still no established treatment. There are a lot of treatment modalities ranging from low-salt diet, diuretics and betahistin to intratympanic gentamycin or corticosteroids and surgical treatment.It is assumed that histopathological characteristic of Meniere?s disease is endolymphatic hydrops. Experimental studies have shown that a rise in endolymphatic pressure causes alterations in both cochlear and vestibular functions. Clinical efforts are aimed to decrease the frequency or even terminate vertigo attacks, to decrease or eliminate tinnitus, maintain or even reverse impaired vestibular function and hearing loss.In this study, we investigated the effect of hyperbaric oxygen treatment on Meniere?s disease. 40 unilateral Meniere?s disease patients diagnosed according to 1995 criteria of Committee on Hearing and Equilibrium, American Academy of Otolaryngology Head and Neck Foundation for Meniere?s disease were included to the study. The patients were randomized into 2 groups. 20 patients received hyperbaric oxygen treatment and 20 patients received 24mg betahistin twice a day as control group. Patients included to the study were followed up for a period of 2 years. Cochlear and vestibular functions at the beginning of therapy and 2 years after the start of therapy were evaluated. All patients went through complete neurological examination before and after treatment. Electronystagmography was performed to evaluate vestibular functions before and after treatment. Cochlear functions were evaluated with pure tone audiometry. Before pure tone audiometry tympanometric tests to examine middle ear pressure were performed. Vertiginous symptoms were evaluated according to 1995 draft of Committee on Hearing and Equilibrium, American Academy of Otolaryngology Head and Neck Foundation. Tinnitus was evaluated using Tinnitus Handicap Inventory scale. Measurements before and after therapy have shown statistically significant better results in Meniere?s disease patients receiving hyperbaric oxygen in terms of hearing loss, vertigo and tinnitus findings compared to control group.