İki uçlu bozukluk hastalarında elektrokonvulzif ve ilaç tedavileri esnasında oksidatif parametrelerdeki değişiklikler
Oxidative parameters in bipolar patients treated with electroconvulsive therapy and pharmacotheraphy
  1. Tez No: 242918
  2. Yazar: MAHMUT BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Elektokonvulzif (EKT) iki uçlu bozukluk tedavisinde en etkili seçeneklerden birisidir. İki uçlu bozuklukta EKT'nin oksidatif denge üzerine etkisini insanlarda araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmada ilaç tedavisi ile birlikte EKT alan ve hastanede yatan iki uçlu bozuk olgularında oksidatif parametreleri incelemeyi amaçladık. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Kliniğinde yatarak tedavi gören 31 iki uçlu bozukluk hastası ve 35 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Serum Total Antioksidan Seviyesi (TAS), Total Oksidan Seviyesi (TOS) ölçümü ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) hesaplanması Harran Üniversitesi Biyokimya laboratuvarlarında yapıldı.Tüm hasta grubu, iki uçlu bozukluk manik dönem ve depresif dönem olgularında EKT öncesi ve sonrası oksidatif parametrelerde anlamlı farklılık saptanmadı. EKT öncesi iki uçlu bozukluk depresif dönem olgularının TAS düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha düşüktü (z=-2.614, p=0.009). Ancak EKT sonrası bu iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (z=-1.558, p>0.05).İki uçlu bozukluk manik dönem olgularının EKT öncesi TOS düzeyleri, kontrol grubunun TOS düzeylerinden anlamlı derecede yüksekti (z=-2.598, p=0.009); EKT sonrası karşılaştırmada ise anlamlı farklılık saptanmadı (z=-0.910, p>0.05).Sonuç olarak kontrollerle karşılaştırıldığında iki uçlu bozukluk depresif dönemde EKT ve ilaç tedavisi ile TAS düzeyleri artmış, manik dönemde ise TOS düzeyleri azalmıştır. Daha kapsamlı sonuçlar için ileriki çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Electroconvulsive (ECT) is the most efficacious choice in the treatment of bipolar disorder. There is no study investigated the effect of ECT on oxidative balance in bipolar disorder. In the present study, we aimed to evaluate the oxidative parameters on bipolar inpatients who is treated with ECT and pharmacotheraphy.b31 bipolar inpatients in psychiatry department of Gaziantep University and 35 healty volunteeers were included in the study. Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) of serum samples were measured and Oxidative Stress Index (OSI) were counted in Harran University Biochemistry Laboratory.In all patients group, bipolar manic episode and depressive episode patients; before ECT and after ECT there was no significant difference for oxidative parameters. Before ECT, TAS levels in bipolar depressive episode patients were significantly lower than the control group (z=-2.614, p=0.009). But after ECT, there was no difference between these two groups (z=-1.558, p>0.05).Before ECT, TOS levels in bipolar manic episode patients were significantly higher than the control group (z=-2.598, p=0.009); after ECT, there was no difference between these two groups (z=-0.910, p>0.05).Finally, compared with controls, in bipolar depressive episode patients TAS levels were increased; in bipolar manic episode patients TOS levels were decreased with ECT and pharmacotheraphy. For more comprehensive results further researchs are needed.