Gaziantep ilinde 15-19 yaş lise öğrencilerinde uykuyla ilişkili solunum bozuklukları, horlama sıklığı ve ilişkili durumlar
Prevalance of snorring and sleep-disordered breathing in 15-19 years high school students in Gaziantep and related cases
- Tez No: 242919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUHAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinde horlama durumu ve uykuda bozulmuş solunumla ilişkili durumların sıklığı ve bunların birbirleriyle ve ayrıca parasomniler, okul başarısı, baş ağrısı gibi günlük hayatı etkileyebilecek diğer sorunlarla ilişkisi olup olmadığını saptamayı amaçladık.Çalışma Gaziantep ilindeki 3800 lise öğrencisine anket çalışması şeklinde uygulandı. Bu amaçla dağıtılan formların 3485'i (%92) değerlendirmeye alındı (E/K:%49/51, yaş ortalaması 17.09±0.99yıl). Horlama sıklığı %12.5, habituel horlama sıklığı ise %3.5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to define the prevelance of snorring and cases associated with sleep-disordered breathing (SDB) in high school students and possible relation of snorring and SDB with the problems such as parasomnia, headache and poor school performance that effect daily lifeThe study was performed giving questionnaire to 3800 high school students in Gaziantep and 3485 (49% male; mean±SD: 17.09±0.99 year) were evaluated. Prevalence of snorring was 12.5%; habituel snorring, 3.5%. Habitual snorring was 2.1% in females and 5% in males (p0.05).