Akut varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalı hastaların retrospektif olarak analizi
The retrospective analysis of patients with acute non-variceal upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 242927
  2. Yazar: SERAP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Akut üst (GİS) kanaması, gastrointestinal kanalın, özefagus üst kısmı ile duodenumda treitz ligamenti arasındaki herhangi bir lokalizasyonda olan kanamadır. Prevalansı yılda 170/100 000, mortalitesi ortalama %6-8'dir. İleri yaş, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları, maligniteler gibi eşlik eden durumlarda mortalite oranları artmaktadır. Bu çalışmada, kliniğimize başvuran akut üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarının demografik özellikleri incelendi. Hastalar kullanılan IV PPI'lerine göre 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba pantoprazol, 2. gruba omeprazol, 3. gruba ise esomeprazol başlanan hastalar alındı. Bu üç ilacın etkinliğini karşılaştırmak için gruplar yeniden kanama, cerrahi müdahele, transfüzyon gereksinimi, hastanede kalış süresi ve erken dönem mortalite yönünden karşılaştırılmıştır.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Haziran 2006 ? Haziran 2008 tarihleri arasında KTÜ Acil Servisine başvuran akut varis ve GİS malignensi dışı üst gastrointestinal kanamalı hastalar alındı. Hastaların geliş kan basıncı, nabız sayısı, hemogram, tedavide başlanan IV PPI ve endoskopi raporları kaydedildi. Hastaların demografik özellikleri incelendi ve kullanılmış olduğu IV PPI'ne göre 3 gruba ayrıldı. Ölçüm ile elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Simirrov testi ile incelenmiştir. Normal dağılıma uyan veriler Varyans Analizi (ANOVA-post hoc olarak Bonferrorü testi), normal dağılıma uymayan veriler Kruskal Wallis Varyans Analizi ( post hoc olarak Bonferrori düzeltmeli Mann Whitney-U testi) ile karşılaştırılmıştır. Niteliksel veriler Ki-Kare testi ile incelenmiştir. Ölçüm ile elde edilen veriler ortalama standart sapma ile sayımla elde edilen veriler ise sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Anlamlılık düzeyi de p < 0.05 olarak alınmıştır.Bulgular: Rastgele örnekleme ile çalışmaya alınan 60 hastanın %71.7'si erkek, %28.3'ü kadın, yaş ortalamaları 63 ± 18.3'idi. Hastaların hastaneye başvuru anındaki sistolik kan basıncı ortalaması 117.2 ± 23.4mmHg, diastolik kan basıncı ortalaması 68.4 ± 12.6 mmHg, nabız ortalaması 88.4 ± 15.0/dk, hemogram ortalaması 8.3 ± 2.1gr/dl olarak hesaplandı. Hastaların % 63.3'ünde bir veya birden fazla komorbid hastalık vardı. En sık görülen hastalıklar HT, KAH ve DM'di. Hastaların %50'si ASA, %35'i NSAİİ kullanmaktaydı. Endoskopik tanı olarak en sık duodenal ülser (% 33.3), gastrik ülser (%31.7), erozif gastrit (%8.3) gözlendi. Hastaların %85'ine endoskopik tedavi yapılmadı. Uygulanan PPI'ne göre (pantoprazol, omeprazol, esomeprazol) üç gruba ayrılan hastalar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak fark yoktu (p: 0.54, p: 0.56). Üç grup arasında transfüzyon gereksinimi ve hastanede yatış süreleri açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı (p= 0.530, p= 0.718). Cerrahi gereksinimi gösteren hasta olmadı. Omeprazol grubunda 1 hasta exitus oldu. Yeniden kanama pantoprazol ve esomeprazol gruplarında 1'er hastada, omeprazol grubunda 2 hastada görüldü.Tartışma: Çalışmamızda üst GİS kanaması literatür bilgisi ile uyumlu olarak erkeklerde, komorbid hastalığı olanlarda ve ASA ve NSAİİ gibi kanamayı kolaylaştırıcı ilaç kullanımı olanlarda daha sık görülmüştür. En sık endoskopik tanı yine literatür bilgisi ile uyumlu olarak duodenal ve gastrik ülser olmuştur. Bu çalışmada üst GİS kanamalarının akut tedavisinde kullanılan farklı proton pompa inhibitörlerinin hastaların transfüzyon gereksinimi ve hastanede kalış süresi üzerine etkilerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Cerrahi gereksinimi gösteren hasta olmadı. Omeprazol grubunda 1 hasta exitus oldu. Yeniden kanama pantoprazol ve esomeprazol gruplarında 1'er hastada, omeprazol grubunda 2 hastada görüldü. Mortalite, cerrahi gereksinimi ve yeniden kanama açısından vaka sayıları yetersiz olduğu için istatistiksel analiz yapılamamıştır. Ancak vaka sayıları birbirine yakın olduğu için gruplar arasında fark olmadığı kanısındayız. Bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute upper gastrointestinal system hemorrhage is bleeding of anywhere between upper esophagus and treitz ligament in duodenum. Its prevalence is 170/100 000 per year and mortality is %6,8. Mortality increases by concomitant conditions such as older age, renal insufficiency, cardiac diseases and malignancies. In this study we observed demographical data of the patients who admitted to our clinic with upper gastrointestinal hemorrhage. The patients divided into 3 groups according to used IV PPIs. Pantoprazole was used in the first group, omeprazole in the second group and esomeprazole in the third group. To compare of the the effectiveness of these three drugs, we aimed to compare the groups for recurrence of bleeding, surgery intervention, transfusion requirement, time of stay in hospital and early term mortality.Materials and Methods: Patients who admitted to the emergency department of KTU Hospital due to upper gastrointestinal hemorrhage between June 2006 to June 2008 were included to our study. Patients with variceal hemorrhage and malignancies were exluded. At the time of admission blood pressure, number of pulse, hemogram parameters, used IV PPI and endoscopic reports saved. Demographical features of the patients analyzed and according to used IV PPIs they divided into three groups. Availability of normal distribution of data from the measurement analyzed by Kolmogorov Simirrov test. Data that available for normal distribution compared by varyans analysis ( ANOVA-post hoc, Bonferrori test). If data not available for normal distribution compared by Kruska Wallis Varyans Analysis (as ANOVA-post hoc Bonferrori correction Mann Whitney-U test). Qualitative data analyzed by Ki-Kare test. Data from the measurement showed as standard deviation, data from counting showed as number and percentage. Level of significance accepted as p < 0.05.Results: Randomly sampled 60 patients, %71.7 of patients were male, %28.3 of patients were female, with average age 63 ± 18.3 years were included to the study. At the admission average systolic blood pressure was 117.2 ± 23.4, average diastolic blood pressure was 68.4 ± 12.6, average pulse per minute was 88.4 ± 15, average hemoglobin level was 8.3 ± 2.1 gr/dl. %63.3 of patients had have one or more comorbid diseases. Frequent diseases finded as HT, CAD and DM. %50 of patients had been used ASA, %35 of patients had been used NSAİD. Frequent endoscopic diagnoses found as %33.3 doudenal ulcer, %31.7 gastric ulcer, %8.3 erosive gastritis. Endoscopic treatment was not used in %85 of patients. Statistical difference was not found between age and gender. All patients were divided into three groups according to used IV PPIs (pantoprazole, omeprazole, esomeprazole). Statistical difference not found between three groups for transfusion requirement and stay in hospital. Any patient supposed surgery intervention. In omeprazole group one patient was exitus. Recurrence of bleeding seen one each patients in pantoprazole and esomeprazole group and two patients in omeprazole group.Conclusions: In our study likely as literature upper gastrointestinal hemorrhage more frequently seen in patients have comorbid disease, males and used facilitating drug of bleeding such as ASA and NSAID. Also likely as literature more frequent endoscopic diagnoses were duodenal and gastric ulcers. Affects on transfusion requirement and stay of hospital of different PPIs that used for acute treatment of upper gastrointestinal hemorrhagies, determinate as similar. Any patient supposed surcical intervention. In omeprazole group one patient was exitus. Recurrence of bleeding seen one each patients in pantoprazole and esomeprazole group, two patients in omeprazole group. Statistical analysis couldn?t made because of inadequate number of patients for surcical intervention, mortality and recurrens of bleeding. But investigated parameters were seen in same rates. So we think that there is no difference between the group due to all investigated parameters. Futher comprehensive studies are necessary on this issue.