Erken evre meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu biyopsisinin yeri
The place of sentinel lymph node biopsy in patients with early stage breast cancer
- Tez No: 242928
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aksiller lenf nodlarının durumu meme kanserindeki en önemli prognostik faktördür. Bu nedenle aksillanın durumunu belirlemek meme kanseri cerrahisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Buna rağmen meme kanseri cerrahisinde morbiditenin de en önemli nedeni aksiler lenf nodu diseksiyonudur. Klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanserli hastaların % 10-30'unda aksillada hastalık yayılımı saptanmakta ve diğer olgularda aksiller diseksiyon gereksiz olarak yapılmaktadır. Bu hastalarda sentinel lenf nodu biyopsisi aksillanın evrelemesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Amaç: Bu çalışmada klinik olarak aksilla negatif erken evre meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu biyopsisinin etkinliği araştırıldı. Bu yöntemin sentinel lenf nodu bulma ve yanlış negatiflik oranları hesaplanarak erken evre meme kanserli hastalarda aksillanın değerlendirilmesinde sentinel lenf nodu biyopsisinin yerinin belirlenmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, erken evre meme kanseri tanısıyla Mart 2006 ? Mart 2009 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda tedavi edilen 57 hastada yapıldı. Hastalar iki farklı gruba ayrıldı ve Grup I'de 35 hastada mavi boya tekniği, Grup II'de 22 hastada kombine teknik uygulandı. İnvaziv kanser saptanan 46 hastada sentinel lenf nod biyopsisi sonrası aksiller lenf nodu diseksiyonu yapıldı.Bulgular: Grup I'de 2 hastada, Grup II'de 1 hastada olmak üzere toplam 3 hastada sentinel lenf nodu saptanamadı. Sentinel lenf nodu bulma oranı tüm hastalar için yüzde 94,7 olup bu oran Grup I'de yüzde 94,2 , Grup II'de yüzde 95,4 idi. Duyarlılık Grup I'de yüzde 77,7 , Grup II'de yüzde 70 olarak hesaplandı. Yanlış negatiflik oranı Grup I'de yüzde 22,2 , Grup II'de yüzde 30 olup tüm hastalar için yüzde 26,3 idi. Tekniği öğrenme sürecindeki ilk 15 olgu değerlenme dışı bırakıldığında tüm grupta sentinel lenf nodu bulma oranı yüzde 96,8'e yükselirken yanlış negatiflik oranı yüzde 0'a geriledi. Aksiller lenf nodlarında hastalık yayılımına etki eden tümöre ait en önemli özellik lenfovasküler invazyon varlığı bulundu.Sonuçlar: Bu çalışmada erken evre meme kanserli hastalarda aksillanın evrelemesinde sentinel lenf nodu biyopsisinin etkin ve güvenli bir yöntem olduğu belirlendi. Bununla beraber her merkezin yeterli deneyimini kazanıncaya kadar, sentinel lenf nodu biyopsisi ile aksiller lenf nodu diseksiyonunu beraber yapması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The status of axilla is the most important prognostic factor in breast cancer. Therefore, axillary lymph node dissection is a standart part of breast cancer surgical treatment. However, the axillary lymph node dissection is the most important reason of morbidity for breast cancer surgery. Metastases in axillary lymph nodes was determined in 10-30 percent of clinically node negative patients with early stage breast cancer, and in others axillary lymph node dissection was unnecessarily done. Sentinel lymph node biopsy is commonly used in staging of axilla in patients with early stage breast cancer.Purpose: In this study, efficacy of sentinel lymph node biopsy has been invastigated in axilla negative patients with breast cancer. Sentinel lymph node identification and false negative rates were calculated and determination of the place of sentinel lymph node biopsy in evaluation of axilla in patients with early stage breast cancer was aimed.Materials and Methods: This prospective study was performed on 57 patients with early stage breast cancer who treated at the Department of Surgery in Medical Faculty of Çukurova University between March 2006 and March 2009. All patients were assigned to two groups and blue dye technique was performed on 33 patients in Group I, the combined technique was performed on 22 patients in Group II. Axillary lymph node dissection was performed after sentinel lymph node biopsy on 46 patients who have invasive breast cancer.Results: Sentinel lymph node was not detected in three patients, two patients in Group I and one patient in Group II. Sentinel lymph node identification rate was 94.7 percent for all patients, and it was 94.2 percent in Group I and 95.4 percent in Group II. Sensitivity was calculated 77.7 percent in Group I and 70.0 percent in Group II. False negative rate was 26.3 for all patients which was 22.2 percent in Group I and 30.0 percent in Group II. Sentinel lymph node identification rate was increased to 96.8 percent and false negative rate decreased to 0 percent when the first 15 patients within learning period was excluded from the statistical analysis. Lenfovascular invasion was found out to be the most important factor associated with involvement of axillary lymph nodes.Conclusion: In this study, sentinel lymph node biopsy is determined as a safe and effective technique on staging of axilla in patients with early stage breast cancer. Nevertheless, it has been thought that every medical center should perform sentinel lymph node biopsy and axillary lymph node dissection together untill getting experienced.