İskemik inme ile acil servise başvuran hastalarda akut faz reaktanları ve sitokin düzeyleri ile kısa dönem mortalite arasındaki ilişki
Iskemik inme ile acil servise başvuran hastalarda akut faz reaktanlari ve sitokin düzeyleri ile kisa dönem mortalite arasindaki ilişki
  1. Tez No: 242940
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İskemik İnme ile Acil Servise Başvuran Hastalarda Akut Faz Reaktanları ve Sitokin Düzeyleri ile Kısa Dönem Mortalite Arasındaki İlişkiAmaç: Acil servise iskemik inme tanısı ile başvuran hastalarda akut faz reaktanları, sitokin düzeyleri, Glaskow Koma Ölçeği ve NIHSS(National Institution Health Stroke Scala) ile kısa dönem mortalite arasında ilişkiyi araştırmak ve bunun sonucunda iskemik inmenin tanı ve tedavisinde yol gösterici olabilecek belirteçlerin tespitini amaçladık.Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kısa dönem mortalite ilişkisi saptanmak üzere düzenlenen çalışma ileriye yönelik planlandı. Çalışma için etik kurul onayı alındı. Çalışma popülasyonunu 13.02.2007-31.12.2008 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalına başvuran ve başvuru sonrası akut iskemik inme tanısı alan hastalar oluşturdu. Veri toplama formunda; yaşı, cinsiyeti, acil servise geliş tarihi, acil servise geliş biçimi, hastanın acil servise başvurana kadar geçirdiği süre, daha önce ki tıbbi öyküsü, Glaskow koma ölçeği, NIHSS ölçeği, beyin tomografisi sonucu, çalışma dahilinde yer alan laboratuvar verileri, hastanın nöroloji yoğun bakıma yatırıldıktan sonra sonlanımına kadar geçen süre, hastanın sonlanım şekli, çekilen beyin tomografilerinde görülen iskemik alanın hacmi yer almaktaydı ve çalışma süresince bunlar detaylı olarak kayıt altına alındı. Bu işlemler sonucunda 75 akut iskemik inme tanısı alan hasta çalışmaya dahil edildi. Bu veriler SPSS 17 programı kullanılarak analiz edildi.Bulgular: Çalışmaya 75 hasta dahil edildi. Hastaların 36'sı kadın (%48) ve 39'u erkek (%52) idi. Hastaların yaş ortalaması 66.8±15.8 idi. Kadın hastaların yaş ortalaması 70.4 ± 11 ve erkek hastaların yaş ortalaması 63.4±12.9 idi (p=0.005). 5 kadın hasta (%13.9) ve 5 erkek hasta (%12.8) öldü. Taburcu olan ve ölen erkek kadın hastalar arasında istatistiksel olarak bir anlamlılık yoktu (p=0.999). Ölen hastaların ortalama yatış süresi 5.9±4.1 ve yaşayan hastaların ortalama yatış süresi 12.2± 5.7 (p=0.001).
Özet (Çeviri)
The association between acute phase reactant, cytokine levels and short term mortality in patients with ischemic stroke admitted to emergency departmentPurpose: We aimed to study the association between acute phase reactant, cytokine levels, Glasgow Coma Scale (GCS), National Institution Health Stroke Scala (NIHSS) and short term mortality in patients with ischemic stroke admitted to emergency department. We also want to evaluate the markers which could be a predictor of diagnosis and treatment of ischemic stroke.Methods: This study was projected to investigate the association between descriptive and short term mortality in forwards. The protocol of this study was approved by the Ethics Committee School of Medicine, Cukurova University. Study population was designed in patients admitted to Department of Emergency, Cukurova University, School of Medicine and diagnosed as ischemic stroke in the date between 13.02.2007 and 31.12.2008. A questionnaire was applied to the all subjects in order to interview about age, gender, the date of admission to emergency department, the way of admission to emergency department, the time period before the of admission to emergency department, history of his health, GCS, NIHSS, brain tomography, laboratory report, patients admission and outcome time from neurology intensive care unit, outcome type of the patient, ischemic area dimensions on the brain tomography. These questionnaires were documented clearly during the study. Seventy five patients diagnosed as ischemic stroke were included in the study. Statistics were carried out using the SPSS 17 statistical packet program.Results: Seventy five patients ? 36 female (48%) and 39 male (52%) ? were included in the study. The age of patients was 66.8±15.8 ? female; 70.4±11 and male; 63±12.9 ? (p=0.005). Five female (13.9%) and five male (12.8%) patients died. There was not any statistically significant between discharged and died patients in both female and male patients (p=0,999). The duration of hospital stay of death and living patients was 5.9±4.1 and 12.2±5.7, respectively (p=0.001).