Visseral arter anevrizmaları ve arteriovenöz fistüllerde endovasküler tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of endovascular treatment in visceral artery aneurysms (vaas) and arteriovenous fistulas (AVFs)
- Tez No: 242939
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİH ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Visseral Arter Anevrizmaları ve Arteriovenöz Fistüllerde Endovasküler Tedavi Etkinliğinin DeğerlendirilmesiAmaç: Çalışmanın amacı, visseral arter anevrizması ve arteriovenöz fistülü olan hastalarda cerrahiye alternatif bir yöntem olan endovasküler tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: Mart 1995-Haziran 2009 arasında yaşları 10-71 arasında değişen, VAA ve AVF tespit edilen toplam 24 hastaya (16 erkek, 8 kadın; ortalama yaş 40,5) sağ ana femoral arter Seldinger yöntemi ile kateterize edilerek abdominal aort ve daha sonra selektif olarak çölyak, mezenterik, renal anjiografi yapıldı. VAA ve AVF'lere yönelik Hystoacryl® (glue) ve koil kullanıldı. Glue?Lipiodol® karışım oranı (% 10?80'lik) lezyondaki akım hızına göre belirlendi. 6 hastada koil, 9 hastada glue, 8 hastada da koil ve glue birlikte kullanıldı. Bir olguda AVF'de akım çok yüksek olduğundan Amplatzer® damar tıkacı kullanıldı.Bulgular: 9 hastada renal arteriovenöz fistül, 4 hastada renal psödoanevrizma izlenmiş olup 2 hastada renal AVF ve psödoanevrizma birliktelik göstermekteydi. 5 hastada hepatik arter anevrizması, 2 hastada hepatik arterioportal fistül mevcut olup 1 hastada splenik arter anevrizması ve 1 hastada da sağ gastroepiploik arter anevrizması gözlendi. Bir olgu dışında tüm lezyonlar total embolize edildi. Multiple hepatoportal AVF'si olan olguda parsiyel embolizasyon sağlandı. Splenik arter anevrizması olan bir hastada işlem sonrasında % 30 oranında enfarkt gözlendi.Sonuç: VAA ve AVF'lerin tedavisinde koil veya histoakril ile embolizasyon cerrahiye alternatif tedavi yöntemidir. Yüksek akımlı lezyonlarda koil ve/veya glue veya büyük damar kapayıcılar, düşük akımlı lezyonlarda ise tek başına glue kullanılabilir. Embolizasyon mortalite ve morbiditesi düşük bir yöntemdir ve lezyonunun bulunduğu vasküler yapı kapatılırken komşu vasküler yapılar ve hedef organ parankimi büyük oranda korunur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Efficacy of Endovascular Treatment in Visceral Artery Aneurysms (VAAs) and Arteriovenous Fistulas (AVFs)Purpose: The aim of this study was to evaluate the efficacy of endovascular therapy of VAAs and AVFs, which is an alternative method of treatment to surgery.Material/Methods: 24 patients having VAA and AVF between the age of 10 and 71 (16 male, 8 female, mean age 40.5) were catheterized by using Seldinger method and abdominal aorta and than selectively celiac, mesenteric and renal angiography was performed between March 1995 and June 2009. Hystoacryl® (glue) and coil were used for the treatment of VAAs and AVFs. Glue?Lipiodol® mixture ratio (10-80%) was chosen according to flow rate in the lesion. Coil, glue and coil with glue were used in 6, 9 and 8 patients respectively. Amplatzer® vascular plug was used for a patient having high flow rate in AVF.Results: We detected renal arteriovenous fistulas in 9 patients, renal pseudoaneurysms in 4 patients, in 2 patients renal AVF and pseudoaneurysm were together. Hepatic artery aneurysm in 5 patients, hepatic arterioportal fistula in 2 patients, splenic artery aneurysm in 1 patient and right gastroepiploic artery aneurysm in 1 patient were also detected. Except one lesion, all lesions were totally embolised. Partial embolisation was achieved in one patient with multiple hepatoportal AVF. Splenic enfarct (30%) had occurred in one patient with splenic artery aneurysm after the procedure.Conclusion: Endovascular embolisation with coils or hystoacryl is an effective alternative method to open surgery for the management of VAAs or AVFs. Coils and hystoacryl can be used together for high flow lesions and Hystoacryl® may be preferred for low flow lesions. Embolisation has a low mortality and morbidity rate and protects the native vessels and target organs more than surgery does.