Ocak 2007- Aralık 2009 yılları arasında kliniğimizde yapılan komplikasyonsuz Fakoemülsifikasyon ameliyatlarında refraksiyon sonuçlarımız
To evaluate the refraction results of uncomplicated Phacoemulsification surgery performed between January 2007- December 2009 in our clinic
- Tez No: 562694
- Danışmanlar: UZMAN HESNA KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ Ocak 2007 ile Aralık 2009 yılları arasında kliniğimizde yapılan komplikasyonsuz Fakoemülsifikasyon ameliyatlarında refraksiyon sonuçlarımız. MATERYAL VE METOT Ankara Numune eğitim ve araştırma hastanesi 3. Göz hastalıkları polikliniğine Ocak 2017 ile Aralık 2009 arasında katarakt ameliyatı için başvuran 401 hastanın 401 ardışık gözü çalışmaya dahil edildi. İntra-operatif ve post-operatif komplikasyon gelişen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların preop düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri (DEİG) ile birlikte postop 1.gün, 1.hafta düzeltilmemiş görme keskinlikleri ve1.ay,3.ay,6.ay DEİG keskinlikleri incelendi. Ayrıca preoperatif (preop) ve postoperatif (postop) 1.gün, 1.hafta,1.ay,3.ay,6.ay göz içi basınçları (GİB) ölçüldü. SONUÇLAR Hastaların preop DEİG keskinlikleri 0,7 LogMAR (snellen0,3) olarak saptandı. Postoperatif 1.haftada düzeltilmemiş görme keskinliği logMAR 0,15 (0,7) saptanırken postop 1.ay, 3.ay ve 6.ayda DEİG keskinliği logMAR 0,00 (snellen1,00) saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM To evaluate the refraction results of uncomplicated Phacoemulsification surgery performed between January 2007 and December 2009 in our clinic. MATERIAL AND METHODS 401 consecutive eyes of 401 patients who applied to the 3rd Ophthalmology Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital between January 2017 and December 2009 for cataract surgery were included in the study. Patients who developed intra-operative and post-operative complications were excluded. Preoperatively the best-corrected visual acuities (BCVA) and postoperatively uncorrected visual acuities of the patients on the 1st day, 1st week and the best-corrected visual acuity of 1st month, 3rd month and 6th month were evaluated. In addition, intraocular pressures (IOP) were measured preoperatively and on day 1, week 1, month 1, month 3, and month 6. RESULTS Preoperative BCVA of the patients was 0.7 LogMAR (snellen0.3). Uncorrected visual acuity was determined as logMAR 0.15 (0.7) in the first postoperative week, and postoperative 1st month, 3rd month, and 6th-month BCVA was logMAR 0.00 (1.00).