Kliniğimizde uyguladığımız komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası refraktif sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of refractive outcomes after uncomplicated phacoemulsification surgery in our clinic
  1. Tez No: 550855
  2. Yazar: BÜŞRA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisi geçiren gözlerde optik biyometri ile belirlenen hedef (öngörülen) refraktif sonuçlara ulaşılabilme seviyesinin tespiti ve hedef refraksiyondan sapma miktarına etki edebilecek muhtemel oküler parametrelerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 25 Kasım 2016 – 25 Mart 2018 tarihleri arasında komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi gerçekleştirilen 66 hastanın 70 gözü dahil edildi. Cerrahi öncesi ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri gerçekleştirilen hastalara optik biyometri (AL-Scan) ile ölçümler yapılarak göz içi lens (GİL) gücü hesaplandı. İmplante edilen GİL gücü için AL-Scan'ın öngördüğü hedef refraktif sonuç değeri kaydedildi. Cerrahi sonrası 1. ay takiplerinde sonuç refraksiyon değerleri ölçüldü. Refraktif sapma (RS), sonuç refraksiyon kusuru ile hedef refraksiyon kusuru arasındaki fark hesaplanarak tespit edildi. Oküler biyometrik parametreler ile RS arasındaki ilişki tespitinde regresyon analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 67,93 ± 9,40 idi. Ortalama -0,10 ± 0,21D olarak ölçülen hedef refraksiyon değeri ile sonuçta elde edilen +0,03 ± 0,60D refraksiyon gücü arasında fark tespit edilmedi (p=0,07). Refraktif sapma miktarının ortalaması +0,13 ± 0,60D olarak hesaplandı. Refraktif sapma miktarı hastaların % 31,4' ünde ± 0,25 D aralığında, % 62,9' unda ± 0,50D aralığında, %88,6'sında ise ± 1,00D aralığındaydı.
Özet (Çeviri)
The aim: The purpose of the study is to determine the level of achieving the target (predicted) refractive results determined by optical biometry in the eyes undergoing cataract surgery and to evaluate the possible ocular parameters that may affect the deviation amount from the target refraction. Materials and methods: Seventy eyes of 66 patients who underwent uncomplicated phacoemulsification surgery from 25 November 2016 to 25 March 2018 were included in this study. Intraocular lens (IOL) power was calculated by optical biometry (AL-Scan) for the patients who underwent detailed ophthalmologic examination before surgery. The target refractive result of AL-Scan for the implanted IOL power was recorded. At the first month follow-up, result refraction values were measured. Refractive deviation (RD) was determined by calculating the difference between result refractive error and target refractive error. Regression analysis was used to determine the relationship between ocular biometric parameters and RS.