Kliniğimizde yapılan fakoemülsifikasyon sonuçlarımız
- Tez No: 70836
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
56 ÖZET Çalışmamız Ekim- 1997 - Nisan 1998 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Fakoemülsifikasyon tekniğiyle katarakt cerrahisi uygulanan olgularda görme sonuçlarını ve komplikasyon insidansını tespit etmek amacıyla planlandı. Yaşlan 24 ile 75 arasında değişen 80 hastanın 95 gözüne fakoemülsifikasyon tekniği kullanılarak göz içi lens implantasyonu yapıldı. Postoperatif 83 gözde (% 87.36), 5/10 ve üzerinde görme elde edildi. 1 1 gözde (% 11,5) arka kapsül rüptürü gelişti. Bunların 8 (% 8.4)'inde arka kapsül rüptürüyle birlikte vitre geldi. Vakalarımızda arka kapsül rüptürüyle birlikte vitre gelmesi, nükleus emülsifikasyonu sırasında özellikle arka kapsüle yakın çalışıldığında oluşmuştur. Bu vakalarda birinde lens materyali vitre içine düşdü. Arka kapsül rüptürü olan vakaların tamamına arka kamara intraokuler lens takılabildi. Vakalarımızda ayrıca peroperatif ve postoperatif karşılaşılan diğer komplikasyonlar; başarısız kapsuloreksis, sektöriyel iris harabiyeti, iris prolapsusu, erken kornea ödemi, ön kamarada flare, geçici hifema, geçici göz içi basınç artışı, yara yerinden iris prolapsusu, İOL önyüzünde pigmente presipitatlar, İOL dislokasyonu, arka kapsül kesafeti ve vitre içi hemoraji idi. Komplikasyon oranlan literatür ile uyumlu olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to evaluate the visual outcome, and the incidence of complications after cataract extraction with phacoemulsification technique in Atatürk University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology between October 1997-April 1998. Cataract extraction with phacoemulsification and posterior chamber lens implantation was performed in 95 eyes of 80 patients whose ages ranged from 24 to 75 years. Postoperatively 83 eyes (87.36 %) showed a final visual acuity of 5/10 or better. Rupture of the posterior capsule developed in 1 1 eyes (1 1.5%). Rupture of posterior capsule with vitreous loss developed in 8 of these eyes (8.4%). Rupture of the posterior capsule with vitreous loss developed particularly during emulsification of the nucleus near the posterior capsule. In one of these cases, lens was dislocated into vitreous cavity. All cases had posterior chamber intraocular lens implantation despite a posterior capsule rupture. The other intraoperative and postoperative complications that have been observed in our cases were; unsuccesful capsulorhexis, sectorial iris destruction, iris prolapse,early corneal oedema, flare in anterior chamber, temporary hyphema, temporary rise in IOP, iris prolapse from the incision, pigmented precipitates in front of IOL, luxated IOL, posterior capsule opacity and intravitreal haemorrhage. Our compication rates were in conformity with literature.