Mitral kapak prolapsusu olan hastalarda prolapsus derecesine göre kalp hızı değişkenliğinin incelenmesi
Investigating of the heart rate variability according to prolapse degree in patients possessing mitral valve prolapse
  1. Tez No: 242947
  2. Yazar: İLKNUR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mitral kapak prolapsusu (MKP), aritmi riski ile birlikte seyreden kalbin en sık rastlanılan kapak hastalığıdır. Ani ölüme sebep olan ciddi aritmiler, artmış sempatik aktivite ve azalmış parasempatik aktivite ile ilişkilidir. Kalp hızı değişkenliği (KHD) sempatik ve parasempatik aktiviteyi yansıtan basit bir yöntemdir. Bu çalışmada mitral kapak prolapsusu olan hastaların prolapsus derecesine göre kalp hızı değişkenliğinde farklılık olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 35± 11 yaşlarında, 58'i kadın 30'u erkek toplam 88 bireyde yapılmıştır. Çalışmada kontrol (n=28), hafif MKP (n= 23), orta MKP (n= 20), şiddetli MKP (n= 17) olmak üzere dört grup oluşturulmuştur. Kalp hızı değişkenliği analizi için 12 derivasyonlu elektrokardiyografi cihazı ve kalp hızı değişkenliği analiz programı kullanılmıştır. Kalp hızı değişkenliği (KHD) parametrelerinden sempatovagal aktiviteyi yansıtan LF (düşük frekans), parasempatik aktiviteyi yansıtan HF (yüksek frekans) ve sempatovagal dengeyi yansıtan LF/HF oranı ölçülmüştür.Çalışmaya katılan gruplar arasında yaş, cinsiyet ve kan basınçları açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Gruplar KHD parametreleri açısından karşılaştırıldığında orta ve şiddetli MKP gruplarında LF değerleri kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur (sırasıyla p0,05). Şiddetli MKP grubunun sempatovagal dengenin göstergesi olan LF/HF değeri kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Mitral valve prolapse (MVP), is the most common valvular disease of heart that goes with arrhythmia danger. The serious arrhythmia is related with increased sympathetic activity and with diminished parasympathetic activity that causes sudden death. Heart rate variability is a simple way reflecting sympathetic and parasympathetic activities. The aim of this study was to observe if there is a difference on heart rate variability according to mitral valve prolapse patient?s prolapse degree.The research was conducted with totally 88 person which of 58 woman and 30 man with the age of 35±11. In this research four groups were formed as control (n= 28), light MVP (n= 23), medium MVP (n= 20) and heavy MVP (n= 17). Twelve derivated electrocardiography machine and heart rate variability analysis programme were used for heart rate analysis. The low frequency (LF) value which reflecting a heart rate variability parameter, i.e; sympathovagal activity, high frequency (HF) value which reflecting parasympathetic activity and LF/ HF ratio reflecting sympathovagal balance were measured.Among the groups joined to investigation, no significant difference was detected in terms of age, sex and blood pressure. It was found that LF values of control group was lower than that of medium and heavy MVP groups (p< 0,05, p0,05).