Mitral kapak prolapsuslu çocuklarda elektrokardiyografi bulgularının ve 24 saat ritim holterde kalp hızı değişkenliği bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of electrocardiographic findings and heart rate variability findings in 24-hour rhythm holter in children with mitral valve prolapse
  1. Tez No: 801781
  2. Yazar: EZGİ TANBUROĞLU ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KIZILCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Mitral kapak prolapsusu, mitral kapak yaprakçıklarının birinin veya her ikisinin sol ventrikül kasılması sırasında sol atrium içine doğru çökmesi olarak tanımlanır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda mitral kapak prolapsusunun çocukluk çağındaki güncel sıklığının %2-5 arasında değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Çocuklarda mitral kapak prolapsusu çoğunlukla iyi seyirlidir ve sağ kalımın sağlıklı kişilerle benzer olduğu görülmüştür. Ancak bazı hastalarda mitral yetersizlik, infektif endokardit, tromboembolik olaylar, aritmiler, korda tendinea rüptürü, kalp yetersizliği, kardiyak ani ölüm gibi komplikasyonlar da görülebilir. Çalışmamızda mitral kapak prolapsuslu çocuklarda kalp hızı değişkenliğinin ölçümleri ventriküler ritim bozukluğu varlığı, mitral yetmezlik varlığı ve mitral yetmezliğin kalp hızı değişkenliği ölçümlerine etkisi belirlenmeye çalışıldı. Gereç ve yöntem: Araştırma, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji polikliniği tarafından, Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında mitral kapak prolapsusu tanısı almış olan 7-17 yaş arası 50 hasta ve çocuk kardiyoloji polikliniğine üfürüm şikayeti ile başvuran kardiyak patoloji saptanmayan 30 sağlıklı çocuğun verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesiyle yapılmıştır. Araştırma kapsamındaki hastalar başvuru yakınmaları, kardiyak fizik muayene bulguları, elektrokardiyografi bulguları, ekokardiyagrafi bulguları ve 24 saatlik ritim holter bulgularına göre ayrılarak incelenmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 11,04±2,81 yıl ve kontrol grubunun yaş ortalaması 10,80±3,14 yıldı (p>0,05). Hastaların 30'u kız (%60), 20'si erkek (%40) ve kontrol grubunun 19'u kız (%63), 11'i erkekti (%37) (p>0,05). Hasta ve kontrol grubunun ekokardiyografik özellikleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). 24 saatlik ritim holter incelemesinde 10 hastada nadir ventriküler ekstra vuru (0,05). Hasta grubunda 30 hastada minimal mitral yetmezlik (%60), 13 hastada hafif-orta mitral yetmezlik (%26), 7 hastada orta -ağır mitral yetmezlik (%14) olduğu görüldü ve kalp hızı değişkenliği açısından incelendiğinde mitral yetmezlik derecesi arttıkça kalp hızı değişkenliğinin azaldığı görülmüş olmasına rağmen istatiksel açıdan anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Sonuç: Mitral kapak prolapsuslu hastalarda kontrol grubuna göre kalp hızı değişkenliğinin azaldığı ve hastalarda mitral yetmezlik derecesi arttıkça kalp hızı değişkenliğinin azaldığı görülmüş olmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Mitral valve prolapse is defined as the collapse of one or both of the mitral valve leaflets into the left atrium during left ventricular contraction. In recent studies, it has been determined that the current frequency of mitral valve prolapse in childhood varies between 2-5%. Mitral valve prolapse in children is mostly benign and survival has been found to be similar to healthy individuals. However, in some patients, complications such as mitral regurgitation, infective endocarditis, thromboembolic events, arrhythmias, chordae tendinea rupture, heart failure, cardiac sudden death, etc. may also occur. In our study, measurements of heart ratevariability in children with mitral valve prolapse, presence of ventricular rhythm disturbance and presence of mitral regurgitation were evaluated. The effect of mitral regurgitation on heart rate variability measurements was tried to be determined. Material and method: This research was conducted with total 80 patients aged 7-17 years who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Medical Faculty Pediatric Cardiology Outpatient Clinic between January 2022 and July 2022. 30 patient who applied with the complaint of murmur but no pathology was detected and 50 patients who diagnosed with mitral valve prolapse were included in this study. The obtained data were evaluated retrospectively. In our study, patient's complaints at admission, cardiac and physical examination findings electrocardiographic findings, echocardiographic findings and 24-hour rhythm Holter findings were evaluated. Results: The mean age of the patients was 11.04±2.81 years and the mean age of the control group was 10.80±3.14 years (p>0.05). Thirty (60%) of the patients were female, 20 (40%) were male and 19 (63%) of the control group were female and 11 (37%) were male (p>0.05). There was no statistically significant difference between the echocardiographic features of the patient and control groups (p>0.05). In the 24-hour rhythm Holter examination, rare ventricular extra beats (0.05). Conclusion: Heart rate variability was found decreased in patients with mitral valve prolapse compared to the control group and although heart rate variability was found decreased as the degree of mitral regurgitation increases in patients, no statistically significant difference was found