Benign prostatik obstrüksiyon düşündüren alt üriner sistem semptomlarının medikal tedavisinde ?-bloker monoterapileri ve kombinasyon tedavileri kullanımının etkinlik ve yan etki profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy and side effects of ?-blocker monotherapy and combination treatment in men with lower urinary tract symptoms suggestive of benign prostatic obstruction
  1. Tez No: 242954
  2. Yazar: OZAN EFESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AKBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, benign prostatik obstrüksiyon (BPO) düşündüren alt üriner sistem semptomları (AÜSS) olan, orta/ağır derecede semptomatik hastaların ?-bloker monoterapileri ve kombinasyon tedavileri ile sağaltımlarının etkinlik ve yan etki profillerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada Mart 1999 ? Mart 2009 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı polikliniğine AÜSS nedeniyle müracaat eden hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiş ve BPO düşündüren AÜSS nedeniyle ?-bloker monoterapisi veya kombinasyon tedavisi (?-bloker + 5?-redüktaz inhibitörü: dutasterid) başlanan ve 24 aylık takibi tamamlamış toplam 1264 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Genel olarak ?-blokerlerin IPSS'de (International Prostate Symptom Score; Uluslararası Prostat Semptom Skoru) 12. ayda %32.03, 24. ayda %34.43 azalma ve MFR'de (Maximum Flow Rate; Tepe Akım Hızı) 12. ayda %36.86, 24. ayda %38.03 artış sağladıkları saptandı. ?-bloker türleri arasında etkinlik açısından fark bulunmazken kombinasyon tedavileri, tedavinin 12. ve 24. aylarında, ?-bloker türüne göre fark etmeksizin, semptomları ve akım hızını düzeltme bakımından ?-bloker monoterapilerinden üstün bulundu. Alfuzosin en az sıklıkta erektil disfonksiyon yapan ?-bloker olarak saptanırken, doksazosin ve terazosin gruplarında semptomatik ortostatik hipotansiyon ve baş dönmesi, tamsulosin gruplarında ise ejakulasyon bozuklukları görülme sıklığı diğer gruplara oranla daha yüksek saptandı. Tedaviye dutasterid eklenmesinin ise ?-bloker tipinden bağımsız olarak erektil disfonksiyon sıklığını arttırdığı saptandı.Sonuç olarak, BPO düşündüren AÜSS'ye sahip, orta/ağır derecede semptomatik hastaların sağaltımında ?-bloker monoterapileri ve kombinasyon tedavileri etkin ve yan etkileri kabul edilebilir tedavi seçenekleridir. Klinik etkinlikleri benzer olan ?-blokerlerin yan etkileri farklılık göstermektedir. Büyük prostatı olan hastalarda kombinasyon tedavileri daha etkin bir tedavi yöntemi olmakla beraber ?-blokerlerin bir 5?-redüktaz inhibitörü ile kombine edilmesiyle yalnız etkinlikleri değil, yan etkilerinin görülme sıklığı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the efficacy and side effects of ?-blockers and combination treatments in men with moderate/severe lower urinary tract symptoms (LUTS) suggestive of benign prostatic obstruction (BPO).In our study, we evaluated the patients with LUTS between March 1999 and 2009 by retrospectively. Study included 1264 patients with LUTS suggestive of BPO are treated with ?-blocker monotherapy and combination treatment (?-blocker + 5?-reductase inhibitor: dutasteride) and followed by 24 months.In the efficacy analyses of ?-blockers, mean International Prostate Symptom Scores decreased 32.03% and 34.43%, as compared with maximum flow rate increased 36.86% and 38.03%, in 12 and 24 monts of treatment, respectively. We found that, ?-blockers efficiacy are not different however the combination therapy is more effective in symptoms and flow rate improvement than ?-blockers, independent the subgroups of ?-blockers. Symptomatic postural hypotension and dizziness are statistically significantly more common in patients treated with doxazosin and terazosin while ejaculatory dysfunction is more common in tamsulosin. Also, alfuzosin causes the least erectile dysfunction in all of the ?-blockers.In conclision, ?-blockers and combination treatments are more effective and safely. Despite of alpha-blockers using for LUTS suggestive of BPH have no difference for their effects, their side-effects are different. The combination therapy with 5?-reductase inhibitors and ?-blockers seems to be more beneficial in enlarged prostate (>30-40 ml), however its side effects appear more frequently.