Baklada farklı bitki sıklığı ve fosforlu gübre dozunun büyüme, verim ve verim komponentleri üzerine etkileri
- Tez No: 24296
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
-47-.5 2ET“Bakla* ta farklı bitki sıklığı ve fosforlu gübre dozunun büyüme, verim ve verim komponentleri üzerine etkileri”konusunda yapılan araştırmada, farklı gübre dozları (0-6-12 kg PgOş/ffla) ve sık- ıklarda (15-30-45 bitki/m2) yetiştirildi. Bitki boyu,yandal sayı- ı,kök ve toprak üstü aksam kuru madde ağırlığı, nodozit e sayısı ve ağırlığı büyüme faktörleri olarak bakla sayısı bakla1 da dane e ayılı bin dane ağırlığı »sap verimi »dane verimi ve hasat indeksi verim komponentleri olarak incelenmiştir. Bakla «ila bitki sayısı 45 bitki/m2 »d en 15 bitki/m2*ye azalma- lyla bitkide yandal sayısı # 124» kök kuru madde ağırlığı %> 79» toprak üstü aksam kuru madde ağırlığı: # 59, nodozit e ağırlığı & 87» asat indeksi $ 12»4 oranında oranında artmış, buna karşın sap ves-1. İmli #21,4 oranında azalmıştır. Birim alandaki bitki sayısı 15 bitki/m2» den 45 bitki/m2 yer temasıyla m2* de toprak üstü kuru madde ağırlığında İ> 118,nodlozi- e ağırlığında # 60 ve bakla sayısında $> 200 oranında bir araştırmıştır. Bakla* la fosforlu gübre dozu 0 kg ?2Oe/ia (şahit)* den 12 kg ^Oc/dla'a artmasıyla bitki boyu İ> 6,2, toprak üstü aksam kuru mad- e ağırlığı 56 11, bitkide bakla sayısı # 6 »m »de bakla sayısı $ 8» akla*da dane sayısı $ 11, dane verimi İ> 6,5 oranında artmıştır. toprak üstü aksam kuru madâe ağırlığına ve hasat İndeksine inerakslyonun etkisi önemli olarak bulunmuştur.Nodozite sayısı ve Ln dane ağırlığına ise sıklığın ve fosfor dozlarının etkisi istatistiki açıdan önemsiz olarak bulunmuştur. Benemenin sonunda en yüksek verim, 12 kg PgOç/da x 45 bitki/m2 ambinasyonunda 231»7 kg/dla İle elle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-48- SüMMARY im the research made on“She Influence of different plant closeness and! the dosage of manure with phoaphorus used on broad- beau in growing, yield, and yield! components”, the broadbean was planted with different manure dosages (with 0-6-12 kg/da V^r) andı in different closeness (15-50-45 plants/m ).The length of the plant, the number of the side branches, dry matter of both the root and the upper plant and the number and the weight of nodules have been searched as growing factors, and the number of broad- beans, the number of grains, the weight of one thousand grains, stem yield» grain yield and harvest index have been searched as yield components. When the plat number of broadbean is decreased to 15 plant/ m »from 45 plants/m »the number of side branches increases in the rate of 1° 124 »weight of dry matter increases in $> 7 9, upper plant dry matter weight increases in $> 39» the weight of nodules increa ses in $> 87, and the harvest index increases in $> 12, 4 »but a dec rease in the stem ylldt in $> 21» 4 has been observed. When the number of plants in unit square is increased to 45 9 9 plants/m*1 from 15 plants/m »there ocoures an increase in upper plant dry matter weight »the weight of nodules ani. broadbean num ber per squaremetre» respectively in the rates of* $ 118» # 60 and $ 200. By an increase in the manure with phosphorum to 12 kg/dm P2°5 tvoxa 0ke/er of nodules and the weight of one thosand grains has been found mimportant with regard's to statistics. At the anâ the research, the highest ylelel has“been obtained! ”by he combination of 12 kg/da PgOç x 45 plants/a2» with the soore of 31,7 kilograms»