Rat random fleplerde koenzim Q10'un (Ubiquinone) oral, lokal ve parenteral uygulamasının flep canlılığı üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of oral ,local and parenteral administration of coenzyme Q1(Ubiquione) on flap survival in rat model random pattern flaps
- Tez No: 242971
- Danışmanlar: PROF. MEHMET MUTAF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Deri defektlerinin kapatılmasında, renk ve diğer dokusal özellikleri itibariyle sağladığı uyum nedeniyle lokal deri fleplerinin kullanılması tercih edilmektedir. Belirli bir damarsal yapının bulunmadığı deri bölgelerinden kaldırılan ve tesadüfi eksenli (random paternli) olarak tanımlanan bu fleplerdeki nekroz riski ve boy sınırlaması gibi sorunlara çözüm getirmek üzere denenmiş farmakolojik ajanlar içerisinde ön plana çıkan antioksidanların flep yaşamını arttırdığı gösterilmiştir.Bu çalışmada yine bir antioksidan olan Koenzim Q10'un daha önceki çalışmalarda gösterilmiş olan membran lipit peroksidasyonunu engelleyici, antiimflamatuar ve yara iyileştirici etkilerinden yola çıkarak flep yaşamı üzerine etkileri araştırılmıştır.Çalışmamızda klasik bir tesadüfi eksenli (random paternli) flep modeli olan rat dorsal flebinde, oral ve parenteral yolla uygulanan Koenzim Q10'un, antiinflamatuar etkisi olduğu, apoptosisi önlediği, yeni damar oluşumunu arttırdığı, ve flep yaşayabilirliğini arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Local flaps are prefered for skin defect closure, because of best color and tissue match. The antioxidants were found to be most effective among the pharmocological agents in order to overcome the flap necrosis risks and flap lenght limitations in random flaps elevated wıthout a known blood supply.In this study, the possible effects of Co-enzyme Q10 on flap survival was investigated, knowing its effects on preventing the membrane lipid peroxydation, inflammation and wound healing.As a result, orally and parentally administered Co-enzyme Q10 was found to increase the flap survival in a rat dorsal flap model. Besides, it has an anti-inflamatory effect and was found to prevent apoptosis.