Normal koroner arterli hipertansiyonu olmayan ve olan hastalarda karotis intima media kalınlığının kıyaslanması
Normal coronary arteries in patients with hypertension and non-comparison of carotid intima media thickness
- Tez No: 242972
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve AmaçHipertansiyon; koroner ateroskleroz ve karotid ateroskleroz için ortak risk faktörü gibigörünmektedir. Bu çalışmada amaç normal koroner arterli; hipertansiyonu olmayan ve olanhastalarda karotis intima-media kalınlığını kıyaslamaktır.Gereç ve YöntemlerÇalışmaya tamamı normal koroner arterli; hipertansif olmayan 32 (16 erkek, 16 kadın,ortalama yaş 52.4±9.0 ), hipertansif olan 30 (15 erkek, 15 kadın, ortalama yaş 51.2±8.3 )hastadan oluşan toplam 62 kişi dahil edildi. Tamamında karotis dopplerde intima mediakalınlığı ölçüldü.BulgularHer iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamadı.SonuçBu çalışmada normal koroner arterli; hipertansiyonu olmayan ve hipertansiyonu olanhastalarda karotis intima media kalınlığı değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede sonuçolarak; iki grup arasında ultrasonografik olarak saptanan KİMK değerleri arasında anlamlıfark saptanmadı. Bu konuda fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.Anahtar KelimelerNormal Koroner Arter , Hipertansiyon, Karotis İntima Media Kalınlığı
Özet (Çeviri)
Introduction and AimHypertension; coronary atherosclerosis and carotid atherosclerosis seems to be a riskfactor common to. This study with normal coronary artery hypertension patients with andwithout carotid intima-media thickness is compared.Meterial and MethodsTo work with all normal coronary artery hypertensive non-32 (16 men,16 women, meanage 52.4±9.0 ), hypertension in 30 ( 15 males, 15 females, mean age 51.2±8.3 ) patients,comprising 62 people in total were included. Carotid intima media thickness was measured ina total of doppler.FindingsStatistically significant difference between both groups were faund.ConclusionIn this study with normal coronary arteries, hypertension and hypertension in patientswith non-carotid intima media thickness were assessed. Made in the assessment as a result,the two groups in the ultrasonographically detected no significant difference between thevalues KIMK was found. Many ıssue is a need to work.Key WordsNormal Coronary Arteries, Hypertension, Carotid İntima Media Thickness.