Resmi ve özel ilköğretim okullarında uygulanan yeni ilköğretim beden eğitimi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşlerş (Ankara li örneği)
Teachers opinions related to new physical education curriculum applied in both formal and private primary schools (The sample of Ankara)
  1. Tez No: 242981
  2. Yazar: HANİFE YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalısmanın amacı resmi ve özel ilköğretim okullarında uygulanan beden eğitimiöğretim programına iliskin öğretmen görüslerini belirlemek ve öğrencilerin 7.sınıföğrenci kazanımlarına iliskin görüslerini belirlemektir.Bu çalısma 2008- 2009 eğitim öğretim yılında gerçeklestirilmistir. Çalısmaya Ankaramerkez ilçelerdeki resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli 205 (93 Kadın, 112Erkek) beden eğitimi öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören 2595 ( 1339 Kız,1256 Erkek) 7. sınıf öğrencileri katılmıstır. Öğretmen ve öğrencilerin beden eğitimidersi öğretim programı hakkında görüslerini almak için besli likert tipi anketuygulanmıstır. Öğretmen anketi 3 bölüm olup 50 maddeden olusmaktadır. Öğrencianketi ise 2 bölümden olusup 41 maddeden olusmaktadır. Anketlerin geçerlik vegüvenirlik çalısması yapılmıstır. Arastırmada öğretmenler için kullanılan anketingüvenilirlik katsayısı 0.921 ve öğrenciler için kullanılan anketin güvenirliği 0.94bulunmustur. Anket sonucu elde edilen veriler frekans ve yüzdelerle açıklanmıs veyorumlanmıstır. Ayrıca, ikili gruplarda bağımsız t- testi kullanılmıs, ikiden fazlagruplarda tek yönlü varyans analizi (One- Way ANOVA) uygulanmıstır. Yapılananalizlerde p0.05). Ayrıcaöğretmenler, en fazla Komut (%82) yöntemini kullandıklarını ve en az BireyselProgramlama (%5) Modelini kullandıklarını belirtilmistir. Öğretmenlerinkullandıkları ölçme değerlendirme yöntemlerinde ise en fazla ders içi performansdeğerlendirmesini(%92) kullanırken, en az yazılı sınavlarla (%7) öğrencilerideğerlendirdiklerini belirtmisleridir.Arastırmada öğrenciler, programdaki 7. sınıf kazanımlarına iliskin görüslerekatıldıklarını X= 4,10 ile belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to make clear the opinions of physical educationteachers related to new physical education curriculum applied in both formal andprivate primary schools and is to make clear the opinion of students related toseventh class aims.The study was conducted on 2008- 2009 academic year. 205 Physical Educationteachers (93 women, 112 men) working state and primary schools and 2595 (1339girls, 1256 boys) students studying at seventh class in primary school participated inthe study. Questionnaire was carried out in order to take physical education teachersand students opinions about physical education curriculum. Teachers questionnairewhich is three section consists of fifty question and students questionnaire which istwo section consists of fourty one question. Questionnaires? validity and realibitiywas tested: questonnaire?s used for teachers realibity was found 0, 92 andquestionnaire?s used for students realibity was found 0, 94. Data were explainedand interpreted by the frequency and percent calculations. In addition, T test wasused in double groups and One Way Anova was used in over two groups.Meaningfulness level was set at p0.05). Physical education teachers wasclarified that their method the most used was command (%82) and the least usedindividual programming (%5). Also, Teachers clarified that their evaluation methodthe most used performance in lessons (%92) and the least used exam.In the study, Students clarified that they participated aim of seventh class withX=4,10.