Standart Heparin ve Enoksaparin'in degloving yaralanmalar üzerine etkisinin klinik ve histopatolojik yönden araştırılması (Ratlarda deneysel çalışma)
Research of the effect of standart Heparin and Enoxaparin on degloving injuries clinical and histopathological evaluation (An experimental study with rats)
  1. Tez No: 242984
  2. Yazar: TEVFİK ERZİNCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ CEBESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Degloving yaralanma üzerine etkisi olabilecek ajanlarla ilgili gerek hücresel düzeyde gerekse deney hayvanlarında birçok çalışma mevcuttur. Standart heparinlerin ve düşük molekül ağırlıklı heparinlerin deney hayvanlarında degloving yaralanma üzerine etkisi ile ilgili mukayeseli çalışmaya rastlanılmamıştır. Heparin ve düşük molekül ağırlıklı heparinler günümüzde yaygın olarak kullanılan antitrombotik ilaçlardır. Biz çalışmamızda heparin ve enoksaparinin degloving yaralanmalar üzerine etkilerini araştırdık.Çalışmamızda 30 adet rat kullanıldı. Her grupta 10 adet rat yerleştirilerek 3 grup oluşturuldu ve ratların kuyruklarında degloving yaralanmalar meydana getirildi. Çalışmanın 1. grubundaki ratlara subkutanöz enoksaparin enjekte edildi. 2. grubundaki ratlara subkutanöz standart heparin enjekte edildi 3. grubundakilere subkutanöz serum fizyolojik verildi. 15. gün deneyler sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
There are many both experimental animal and cellular studies about the agents can be useful for degloving injuries, There is no comparable studies about the affects of standart heparine and low moleculer weight heparine on degloving injuries on experimental animals. Heparine and low molecular weight heparine are the antitrombositic agents being used widely nowadays. İn our study, we investigated the affects of heparine and enoxaparine on degloving injuries.30 rats were used in our study. tree groups were established and, each group were included 10 rat. Enoxaparin were injected subcutaneous to first (1) study group rats. Standart heparines were injected subcutaneous to second (2) group rats. Serum physiologique were injected third (3) group rats. Tests were stopped at 15 day.