Dişi ratlarda non iyonize radyasyonun over dokusundaki apoptozis üzerine etkisi
The effects of non ionizing radiation on ovarian apoptosis in female rats
- Tez No: 242991
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İletişim teknolojisindeki gelişmeler ve teknolojinin bu alanda sunduğu olanakların geniş kitlelere yayılması ile kullanımı her geçen gün artan cep telefonları, radyo ve televizyon vb. bir yandan hayatımızı kolaylaştırırlarken diğer yandan da elektromanyetik radyasyon yayarak bir takım sağlık sorunlarına yol açabilmektedirler. Bu elektromanyetik alanların biyolojik etkileri konusunda henüz tam olarak bilinmeyen birçok nokta bulunduğundan son zamanlarda bilimsel çalışmalara konu olmuştur.İnsan ve diğer memeli overlerinde anne karnında başlayan oosit kaybı yaşam boyu devam eder. Kemoterapi, radyoterapi, sigara, çevresel kimyasallar bu atrezi sürecini hızlandırarak folikül rezervlerinin çok daha çabuk tükenmesine neden olurlar. Standart cep telefonlarının elektromanyetik radyasyon ürettikleri ve bu nedenle vücutta çeşitli doku hücrelerinde oksidatif stresi ve apoptozisi arttırdıkları yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. İyonize elektromanyetik dalgaların overde apoptozis oluşturup oluşturmadığını araştıran çalışmalar yapılmıştır, ancak non iyonize radyasyon etkisi ile yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.Bu deneysel araştırmada, amacımız 1800 MHz GSM modulasyonlu radyofrekans radyasyonunun (RFR) dişi ratlarda ovaryan apoptozise etkisinin hematoksilen eosin boyanma ile histomorfolojik olarak incelenmesidir. Çalışmanın sonucu olarak, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, 1800 MHz RFR' un, dişi ratların over dokusundaki atretik folikül sayılarının oranına istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunamadı (p>0.05). Cep telefonlarından kaynaklanan RFR' un apoptotik etkilerini araştırmak için yeni deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
With developments in communication technology and the widening of opportunities offered by technology in this field and mobile phones, radio and television broadcast is rising with each passing day, also these new technologies make life smooth for us but also pave the way for health problems via dissemination of electromagnetic radiation. Since there are still many points remaining unknown about the biological effects of electromagnetic waves, these points have become the subject matter of recent scientific studies.Oosit deprivation started in pregnancy period in human and other mammals continues lifelong. Chemotherapy, radiotherapy, cigarette, enviromental chemicals cause the exhaustion of follicule reserves faster by accelerating the atresia period. The fact that standart mobile phones produce electromagnetic radiation and raise the level of oxidative stress and apoptosis has been displayed in numerous studies. Although there are studies exploring whether ionizing electromagnetic waves create apoptosis in ovaries or not, no studies dealing with the effect of non ionization radiation exist.In this experimental research, we have aimed to investigate if there is any effect of 1800 MHz GSM modulated radio frequency radiation (RFR) on apoptosis in over tissues of female rats by hematocsilen eosin staining under a light microscope. The results of this study showed that 1800 MHz RFR did not have a significant effect on the ratios of atretic follicles in rat over tissues when compared with the control group (p>0.05). There is need for further experimental studies in which apoptotic effects of RFR emitted from cellular phones will be studied.